mersin escort
Advert
Advert

BETÜL AKKUŞ/ Elektrik zammına olan tepki gün geçmeden artış gösteriyor. Akdeniz Postası gazetesi olarak sokağa indik ve halkın elektrik zammına olan görüşlerini kendi ağızlarından dinledik. Anamur’da yaşayan vatandaşlar yapılan bu zamlara tepkili. Ayrıca bu zammın neden bu kadar yüksek olduğunu da anlamış değil.

Bu içerik 442 kez okundu.
 
Elektriğe en son 1 Temmuzdan itibaren geçerli yüzde 15 zam yapılmıştı. Elektriğin birim fiyatı 20.5 kuruşa yükseltilmişti. 1 Ekimden sonra geçerli olan ve 31 Aralık 2019’da tekrar zam yapılması beklenen elektriğin birim fiyatı 35 kuruş oldu. Toptan elektrikte artış 70 oldu. Yıl içerisinde iki sefer zam alan elektrik vatandaşların akıllarında soru işareti bıraktı. Anamur sokaklarında vatandaşlar “Cayır cayır zam tüketiyoruz” dedi.
Anamur sokaklarında insanlara yapılan zammı sorduğumuzda: “Zam zam zam. Yapsınlar bakalım zamları. Bizden alacak paraları olmadığı zaman indirime gideceklerdir elbet. Memura işçiye yüzde 3 zam yapsınlar. Poşeti 25 kuruştan satsınlar. Arabada sigara içenlere ceza kessinler. Elektrik için de yüzde 15 yetmez. Cebimizde zaten maaştan kalan nedir ki? Borcumuzu borçla kapatır duruma gelmişiz. Zam yesek de bize artık his vermiyor. Çünkü alıştı bünye” diyerek sitemini belli etti.
Anamur sokaklarında bir esnaf vatandaş işe: “Anamur şartlarında sigortalı asgari ücretli çalışan kaç kişi var bir analiz yapın. Kendi elemanımı örnek alalım. Elemanın benim sigortalı ve 2020 TL’ye çalışıyor. Oğlum evli misin? - Evet usta!
- Evin kira. Ne kadar ev kiran?
- 850 TL.
- Mutfak masrafın ne kadar aylık?
- 400 – 500 arası değişiyor.
- Çocuğun var. Eşin Çalışmıyor. İkisinin aylık masrafı ne kadar?
- Çocukla beraber 300 var usta.
- Buraya gelirken bir motorun var. Aylık benzin masrafın nedir?
- 150 Tl tutuyor, aydan aya da değişir. Akşamları annelerimize gidersek.
- Su ve kış için ısınman ne kadar tutuyor. Su aylık 70 TL civarı gelir. Odun sobası da kömürü ile birlikte aylık bize 300 TL diyebilirim usta.
- Şimdi bu verdiği fiyatları topladım ben. Ne kadar tuttu bakın. 2.070 TL elektrik parasını koymadım. Üstelik maaşından 50 TL fazla tuttu gider. Kredi kartı kullanıyor musun oğlum? 
- Sıkışırsak usta.
- Eeee! Bu çocuk 50 TL sıkıştı. Elektrik ne kadar geliyor?
- Usta kışın çocuğun odasında ısınması için klima çalışıyor ve bu nedenle kış aylarında 150 – 200 arası değişir. Çünkü ütü, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi de çalışır.
- 2.070 TL’ye 150 ekleyin 2.220 TL oldu. Yani demek istediğim asgari ücretli bir çalışan aylık 200 TL borçlanıyor. Bu da yılda 2.400 TL yapar. Hesap ortada. Ha bu bir de Anamur için geçerli. Büyükşehirlerde asgari ücretle çalışanın vay haline” diyerek sadece elektriğe değil birçok gidere yapılan zam bir çalışanın halini bizlere gösterdi.
Elektriğe yapılan zamlardan şikâyetçi olan bir diğer insan gurubu ise hem evi hem de işletmesi olan vatandaşlar. Hem sanayi elektriği kullanan hem de evinde elektrik kullanan vatandaşlar: “Yok! Sadece gelen elektrik faturası ile neredeyse bir aile geçinir. Elektrik faturasına gelen zam sadece elektrikle mi kaldı sanıyorsunuz. İçerisinde yer alan tüm vergilere de geldi zam. Yeni yapılan zamlarla birlikte faturalara yansıtılan elektrik fiyatları kilovatsaat başına ne oldu bilginiz var mı?  
Ticarethanelerde 48.37, aydınlatmada 44.87, konutlarda 44.01, tarımsal sulamada 42.57, sanayide 41.96, genel aydınlatmada 39.52, şehit aileleri ve gazilerde 21.07 kuruşa çıktı. Geçen yılsonunda bakıldığında ise fon ve vergi kesintileri hariç olan bu fiyat düzeyleriyle her 100 kilovat saat tüketim için sanayi kullanıcılarından 12.89 lira, ticarethanelerden 14,9 lira, meskenlerden 10.83 lira, şehit aileleri ve gazilerden 5.12 lira, tarımsal sulama abonelerinden 13.12 lira, aydınlatma giderleri için kamu bütçesinden 13.72 lira, genel aydınlatma için de 8.38 lira daha fazla tahsilat yapılacak. Oturdum üşenmedim hesapladım ben nasıl geçineceğim diye. O yüzden ilk başta ‘YOK’ diye söylendim” dedi.
Anamur halkının yapılan elektrik zammına tepkisi bu yönde ve evlerinde iş yerlerinde nasıl  bir yol izleyeceklerini düşünmekteler.
 
 
 
 
 
anamur anamur haber anamur haberleri elektrik zammı doğal gaz zammı zam fiyatları elektrik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parkomat Uygulaması Başladı
Parkomat Uygulaması Başladı
Büyükşehir Ekipleri, Yılkı Atlarına Yem Bıraktı
Büyükşehir Ekipleri, Yılkı Atlarına Yem Bıraktı