Tv Ekranlarında Anamur Sorusu

NUH AKKUŞ/ Tv 360 ekranlarında yayınlanan, severek izlenen Ben Bilirim yarışma programında Anamur ile ilgili soru soruldu.

Tv Ekranlarında Anamur Sorusu
Bu içerik 440 kez okundu.


Tv 360’ta herkesin eşlik ederek izlediği Ben Bilirim Yarışma programında Anamur’da bulunan Çukurpınar Düdeni soruldu. Soru : “Mersin’de Anamur’un kuzeyinde bulunan Türkiyenin en derin mağaraları arasında gösterilen yerdir?” şeklinde tek bir harf açılarak verildi.
Dört yarışmacı da son saniyelere kadar bilemedi. Harflerin sırası ile açılması ile yarışmacılardan bir tanesi Çukurpınar Düdeni diyerek azalan puanın sahibi oldu.
Çukurpınar Düdeni: Oldukça büyük bir havzanın suyunu boşaltan bir düden olan Çukurpınar’da şu anda aktif olan düden toprakla tıkalıdır. Miyosen kalker bloğu içinde yer alan ve bugün vadoz zonda kalan ağız ise yaklaşık 30 m çapında ve 110 m derinliğinde; çok büyük bir düden görüntüsündedir. Mağaranın ilk 400 metresi nerede ise tamamen dikey bir görünümdedir. - 515 m de bulunan kamp alanından sonra mağara dikey formasyondan; kuzeydoğuya uzanan yatay bir formasyona döner. Bu yapı; -824 m deki inişin altından başlayarak -1036 m de bulunan Aygen Kampı’na kadar uzun galeriler halinde devam eder. Bu kamp alanında başlayan bir yan kol da; aynı şekilde yataydır. Mağara -1196 m’de iyice daralarak sona ermektedir.

 

anamur anamur haber tv360 ben bilirim ben bilirim yarışması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin sahiline köpek atık istasyonları kuruldu
Mersin sahiline köpek atık istasyonları kuruldu
Kırsal mahalle buluşmalarının 10'uncusu Kızılkaya'da yapıldı
Kırsal mahalle buluşmalarının 10'uncusu Kızılkaya'da yapıldı