‘’ Anamur Turizminde 4 Adım İzlenecek’’

NUH AKKUŞ / Anamur Kaymakamı İsmail GÜLTEKİN beraberliğinde Anamur Ticaret Odasında (ANTSO) düzenlenen Turizm konulu toplantıda Anamur turizmi konuşuldu.

‘’ Anamur Turizminde 4 Adım İzlenecek’’
‘’ Anamur Turizminde 4 Adım İzlenecek’’ admin
Bu içerik 959 kez okundu.

 

Toplantıya Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin, ANTSO Başkanı Feridun Torunoğlu ve meclis üyeleri, Anamur Turizm Lisans Müdürü Burçin C. Çetinsöz, Anamur MYO Müdürü Gürkan Temiz, Anamur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertler ve Anamur –Bozyazı Otel işletmecileri, Anamur Seyahat Acentaları işletmecileri katılım sağladı.

Toplantıda Anamur Turizminin sorunları görüşülerek Anamur’da turizmi geliştirmek amacı ile neler yapılabileceği hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Kaymakam Gültekin Anamur turizminde eksik olan faktörleri otel işletmecilerinden ve seyahat işletmecilerinden öğrenerek bir yol bulunmaya çalışıldı. Kaymakam Gültekin daha önceki çalıştığı birimlerden örnek vererek şunları ifade etti: ‘’TÜRSAP sadece tek bir bölgeye ait değil tüm turizm merkezlerini içerir. Kırklareli Vize ilçesinde uygulanan Cittaslow adı altında turizmi geliştirmek için bu topluluğa katılım sağlanmıştır. Cittaslow 1999 yılında İtalya’da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Bu kuruluşla turizm merkezleri uluslararası turizme tanıtım sağlanmaktadır. Anamur ‘a Cİttaslow ile yabancı turist getirilebilir.

Anamur’a yabancı turist getirilebilmesi için bir ayrıcalık oluşturulması gerekir. Buraya özgü bir fotoğraf karesi oluşturularak insanların dikkat çekilmesi gerekir. Türkiye’nin en uç güney noktası olan Anamur’da, en güneyde olduğumuzu belli edecek bir çalışma yapılması lazım. Buda bir logo altında oluşturulabilir.’’

Otel ve seyahat işletmecileri Kaymakam Gültekin’in bu açıklamaların karşı kendi sorunlarını dile getirdi. İşletmeciler: ‘’ Öncelikle turizmin alt yapısı olarak otellerde bazı düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Biz otel işletmecileri kaynaklarımızın yetersiz olmasından ötürü yatırım yapamamaktayız. Vergiler aldı başını gidiyor. Elektrik ve su fiyatlandırmalarında otellere indirim yapılması gerekmektedir. Ayrıca turizm yerlerimiz olan Mamure kalesi ve Anemurium Antik Kenti’nde düzenlemelerin, eksiklerin ve restorasyon çalışmalarının biran önce tamamlanıp hizmete sunulması gerekmektedir. Bununla beraber İskele ’de liman açılışı yapılması planlanıyor, buna bağlı olarak 600 metrelik İskele’ den alternatif farklı turist çekebilecek bölgelerin oluşturulması lazım. Bir diğer konu ise Antik kent ve kalenin aydınlatması yapılarak akşam ziyaretlerine açılması gerekir. Kısaca kentin estetik görünümü ve yolların bir an önce çözüme ulaşması sorunları çözülürse ayrıca yerli değil pazarlıkçı olmayan turistlerin getirilmesi Anamur turizmine katkı sağlayacaktır’’ dedi.

Anamur MYO Müdürü Gürkan Temiz turizme birçok yönde katkı sağladıklarını belirterek: “biz MYO olarak ‘Güvenle Güneyde ‘sloganı ile hem üniversitemizin hem de Anamur’un tanıtılmasına katkı sağladık. Uzay ÜnlüSelek’in de bildiği üzere kardeş kent Bingen ile birçok çalışmalarda bulunduk. Ülkenin çeşitli yerlerinde fuarlara katılarak tanıtım yaptık. Kendi tanıtım filmimizi oluşturarak yayında bulunduk” dedi.

Tüm bu sorunların görüşülmesi üzerine Anamur’da tarımdan sonra alternatif geçim kaynağı olan turizm için ANTSO başkanı Feridun Torunoğlu : “İlk olarak yollarımızın yüzde 80’i bitmiş durumda. Gazipaşa havalimanın açılması ile Anamur’a yerli ve yabancı turistlerin gelişinde artış sağlandı. Ekim ayı içerisinde yapılacak olan Tarım Fuarı ile Kıbrıs’ın önemli insanları Anamur’a gelecek. Bunun içinde limanı bir an önce açmayı planlıyoruz. Turizmde ilk hedef Kıbrıs vatandaşları olacak. Bu fuar ile bizim elimizde çok önemli bir koz var. Anamur’da buluna turistik yerlerin tanıtılması elbette önemli Ürgüp Peribacaları turizm açısından değer kazanmasının bir diğer neden Çinlilerin bu bölgeyi ziyaret etmesi. Kıbrıs ile bağ sağlandığı zaman sadece Kıbrıs değil Rum ve Çinlilerde Anamur’a geliş sağlayacaktır” dedi.

Tüm bu sorunları ele alan Kaymakam Gültekin Anamur turizminin gelişim sağlaması için 4 adım belirledi. Gültekin: “ Anamur turizminde 4 adım izleyeceğiz. İlk olarak turizm platformu kurulması gerekir. Bu platform adı altında tüm bu sorunların tek tek ele alınıp çözüme hep birlikte ulaştırmalıyız. İkinci olarak sahil ve kent düzenlemesinin yapılması gerekir. Bu konuda otelcilerimiz, belediyemiz ve kaymakamlık elini taşın altına koyması gerekir. Üçüncü olarak ta alternatif turizme dikkat çekerek Anamur’a turist getirmemiz gerekir. Son ve dördüncü adım ise tüm bu çalışmaların internet ortamında çeşitli broşür ve kitapçılarla tanıtım yapılması gerekir. Ayrıca fuar ve festival gibi organizasyonlara daha sık katılarak Anamur tanıtımına katkı sağlanması gerekir. Tüm bu adımları ilk başta dediğim gibi bir platform içerisinde hep beraber koordineli bir şekilde yapmamız gerekir” diyerek Anamur turizminin 4 adımda geliştirileceğini belirtti.

Turizm konulu toplantı, Tarım Fuarında sonra Anamur MYO’da turizm öğrencileri ile birlikte tekrar düzenlenmesi planlanarak sonlandırıldı.

anamur anamur haberleri anamur haber mersin mersin haber anamur kaymakamı ismail gültekin anamur belediyesi anamur tarım fuarı tarım fuarı turizm anamur turizmi anamurda turistik yerler
sbygoogle || []).push({});
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akdeniz’de Evde Bakım Hizmetiyle Binlerce İnsana Ulaşıldı
Akdeniz’de Evde Bakım Hizmetiyle Binlerce İnsana Ulaşıldı
Tarsus’ta Hayvan Mezarlığı Hizmete Girdi
Tarsus’ta Hayvan Mezarlığı Hizmete Girdi