Advert
Advert Advert Advert Advert Advert

Sorun Artı Çözüm Eşittir Anamur Halkı

BETÜL AKKUŞ/ Mersin Büyükşehir Belediyesine ait olan Anamur Şehir içi ulaşım ile ilgili çok özel röportajımızı sizler için gerçekleştirdik. Anamur'da ulaşım içindeki şoförlerin ve yolcuların sorunlarını ve bu sorunlara karşı çözümlerin neler olduğunu röportajımızda şoförlere ve siz yolculara sorarak değerlendirme yaptık.

Sorun Artı Çözüm Eşittir Anamur Halkı
Sorun Artı Çözüm Eşittir Anamur Halkı admin
Bu içerik 1058 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!
Yolcuların bir kısmı şikayetlerini belirtirken çoğunluk olarak bu şikayetleri hem onayladı hem de güzel olumlu taraflarını anlattılar. Şoförler ise sorunların hem halk tarafından yaşanabildiğini hem de bu sorunlara yine çözüm olarak halkın ön ayak olduğunu vurguladı.
Yaptığımız röportajda şoförler sadece halkımızın biraz daha duyarlı olmasını istedi.
"Kaç otobüs ve şoför bulunmakta?
- Toplamda 11 otobüs bulunmakta. 3 tanesi arızalandı. Arızalı otobüslerimiz parça sıkıntısı nedeni ile aktif değil. 8 otobüsümüz aktif olarak hatlarda sefer yapmakta. En kısa zamanda 3 otobüsümüzde seferlerine başlayacak.
 
 
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 
"Kış sezonu hangi tarihler arasında geçerli? Yaz Sezonu hangi tarihlerde geçerli?
- Okulların açılış ve kapanış tarihleri baz alınarak kışlık ve yazlık saatlerimiz uygulanmakta. Bu tarihlerde hemen hemen 15 Eylül - 15 Haziran kışlık sezon, 15 Haziran ve 15 Eylül'de yazlık sezondur.
 
"Kaç dakikada bir otobüs seferi yapılmakta?
- Hatlarımıza göre değişiklik göstermekte. Genel olarak 20 dakikada bir seferimiz vardır.
"Seferlerde hangi hatlar bulunmakta ve bu hatların saat aralığı nedir?
- Otogar - İskele - Cerenler
- Otogar - Evciler
- Otogar - Alaköprü 
- Otagar - Kızılaliler
- Otogar - Ören (TOKİ)
- Otogar - Tekmen - Tekeli ve Gözce yeni açılan hattımız.
- Otogar - Bozdoğan yolcunun az olmasından kaldırılmış durumda ama Gözce hattımızda Bozdoğan da yer almakta.
 
"En yoğun hattınız hangisi ve bu yoğunluğu gidermek için çözümleriniz nelerdir?
- En yoğun hattımız Otogar - İskele - Cerenler. Bu güzergahta yoğunluk aşırı olması durumunda şoförümüzün de haber vermesine istinaden hemen ek seferimiz yapılmakta.
 
"Sabah saatleri en yoğun zamanları oluyor özellikle de işe gidenler ve öğrenciler bir arada iken. Bu yoğunluğa karşı çözüm yönteminiz nedir?
- Evet! Sabah saatlerinde özellikle öğrenci ve işine giden vatandaşlar yoğunlukta, en çok ta az önce söylediğim gibi İskele hattında. Bu yoğunluğun önüne geçmek için ek seferimiz yapılmakta. Sabah 07.00 ile 08.00 arası hemen hemen 3 aracımızda iskele hattında gidip gelmekte.
 
Sorun Oluşturanda Çözüm Olanda Vatandaş!
"Gördüklerimize dayanarak, yolların araç trafiği ve park etme nedeni ile dar olmasından kaynaklanan geçişleriniz zorlanmakta. Bu gibi durumlarda seferlerinizde gecikmeler yaşanmakta. Yaşanılan bu durumu yolculara ve araç sahiplerine nasıl anlatmak istersiniz?
- Yoğunluk olarak D400 karayolu üstü yani ana hat güzergahında büyük sıkıntı yaşanmakta. Bu sorunla ilgili olarak çalışma başlatıldı ve emniyete verildi. Yaklaşık olarak bir haftadır çalışmamız emniyette. 
Ama bizim en büyük sorunumuz şu an için trafik. Anamur'da şahsa ait araç sayısı çoğaldı ve yollarımız artık bu araç sayını kaldıramaz halde. Trafikte hem yolcularımızı hem de karşı taraftaki araç sürücülerimize oldukça dikkat ederek ilerlememizi sağlıyoruz. Gel görelim ki araç sürücüleri o kadar da dikkatli değil. Emniyetimizin bu konuda çalışma yapmasını çok isteriz.
 Özellikle ve özellikle de durak önlerine veya durak çevresine park yapma olayı Anamur'da alışkanlık hale gelmiş durumda. Bizlerin seferler sırasında duraklara yanaşamamamız büyük bir sorun teşkil etmekte. Çünkü Durağa yanaşamayınca sol şeridi kapatıyoruz ve trafik akışı da zorunlu olarak kapanıyor. Buna bağlı olarak yukardan bize soruyorlar "Sol şeritten yolcu mu alıp indiriyorsunuz?". Evet! Yapıyoruz, Çünkü araç park ettirdikleri için duraklara giremiyoruz. Şaçkan kavşağı, üç yol ve Devlet hastanesi Gönül marketten Orman işletmesine kadar olan bölgelerimizdeki duraklarda bu sıkıntı bir hayli fazla. Yolcularımız buna şahit. 
 
 
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 
Devlet hastanesinin orada bir durağa giremememiz ve trafiğin yoğun olması nedeni ile en az 5 dk bekliyoruz. Bu beklemede bir sonraki seferimize 10 dk geç kalmamıza neden olmakta. Yolcular da neden geç kaldığımızı sorunca durumu açıklasak ta anlayış gösteren var göstermeyen var. Sorunu yaratan kendi insanımız, çözüm olacak olan da kendi insanımız. 
Şunu belirmek isterim. Anamur Emniyeti otobüs duraklarına park yapan sürücülerimize ceza kesse bizler, şoförler olarak biraz daha rahat ederiz duraklara girme konusunda. Hepimiz ileride yaşlanacağız. Yaşlılarımıza biz inip binmelerinde yardımcı oluyoruz. Durağa girip engelli vatandaşlarımıza rampa açıyoruz. Yaşlılarımızın kollarına girip kolay inip binmelerini sağlıyoruz. Bunları daha rahat yapabilmemiz için Duraklarımızın boş olması gerekir.
 
"Anamur - Bozyazı - Tekmen - Tekeli ve Gözce tarafına bir hat çıkartıldı. Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?
- Anamur - Bozyazı - Tekmen - Tekeli ve Gözce hattımız yeni açıldı. Sabah saat 06.00'da Anamur'dan çıkış yapıyoruz. Gözce'den de saat 07.00'da çıkış yapmaktayız. Bu hatta seferlerimiz sabah 06.00'da başlayıp öğlen 12.00'da ve 17.00'da Anamur'dan kalkış olmak üzere üç seferimiz bulunmakta. Otobüs sayımızın artması ile birlikte karşılıklı kalkış yapmaya başlayacağız. Yani saat 12.00'da Anamur'da kalktı anda aynı saatte Gözce'den de kaldırmaya başlayacağız.
 
"Son olarak sizin seferler sırada yaşadığınız sorunlara biraz değinerek bu sorunlara nasıl çözüm uygulamaktasınız?
- Sorunlarımıza karşılıklı anlayış içerisinde çözüm bulabiliriz. Bizlerin anlayışı kadar karşı taraflarında anlayışını görmek isteriz. Anamurlu vatandaşlarımız bu konuda elbette ki anlayışlarını göstermekte ama dışarıdan gelen misafirlerimiz bu anlayışa pek yanaşamamaktalar. Bunun nedeni de geldikleri yerlerde daha fazla otobüs sayısının olması ve sürelerin kısa olması.
- Bir de şunu belirtmek isterim özel ve resmi günlerde yapılan yürüyüşlerde Bulvar caddemiz kapalı oluyor. Kapalı olmasından kaynaklı olarak bizim seferlerimiz yürüyüş zamanı boyunca gerçekleştirilemiyor çünkü başka gidecek yolumuz yok. Ben buradan çıksam İşletme tarafına ancak belediye güzergahından gidebilirim. Bu seferde Cumartesi Pazarı'nın olduğu bölgedeki durağımızda bulunan yolcuları alamam. Bu gibi günlerde vatandaşlarımızın anlayış içinde olmasını isterim.
- Seferlerimizde en büyük sorunumuz bizim trafik ve duraktaki park ya da yol kenarına ikili ve üçlü bir şekilde park etmeleri. Bunun önüne her nedense bir türlü geçilmiyor ve geçilmemekte. Emniyetimizden ricamız, park sorununa bir çözüm getirelim. İkili, üçlü parkları yaptırtmayalım, duraklara park yaptırmayalım. Gönül ister ki Bulvar caddesinde hiç park olmasın daha rahat bir trafik akışı olsun. 
 
Emekli Yok! Kent Kart Var!
"Ücretlendirme konusunda bilgi verebilir misiniz?
- Sivil vatandaşımız 1,75 Tl
- Öğrenci 1 TL
- 60 - 65 yaş 1 Tl
- 65 üstü ücretsiz
- Asker, Polis, Gazi, Şehit yakını ve engelli vatandaşlarımız da ücretsiz.
- Kent kart olmadan binenler için söylüyorum. Tek seferlikte olan birinden ricada bulunsunlar, karşılığı ne ise versinler ve yolculuklarını yapsınlar. Biz çok fazla tolerans göstermek isteriz ve gösteriyoruz da ama bunu da alışkanlık haline getirmelerini istemeyiz. 
- Kent kartımız belirli noktalardan ve Otogar'da bulunan şubemizden temin edebilirler. 
- Kent kart olmadan binen vatandaşlarımıza şunu açıkça belirtmek isterim. Kent kart bizim sistemimize işli olduğu için herhangi bir olumsuzlukta bu sisteme bakarak yardımcı olmamız daha kolay oluyor.
- Ayrıca kayıp, çalıntı gibi durumlarda da kameralarımız aktifte. Bu tarz durumların yaşanması dahilinde kameralarımıza bakmaktayız. Kayıp eşyalarımızı büroya getirerek gerekli soruların doğru cevaplanması dahilinde şahsa ait olduğundan emin olarak teslimini gerçekleştiriyoruz.
 
 
 
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 
"Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
- Bizler sizlerin rahat ve kolay ulaşımı için buradayız. Her daim hizmetinizdeyiz. Hizmetimiz sırasında yolcularımızın ve trafikte olan tüm vatandaşlarımızın bizlere karşı anlayış içerisinde olmaları bizi her zaman daha mutlu eder ve daha iyi bir ulaşım sağlarız. Küçük bir hatamızda otobüste bulunan ve karşımızda bulunan araç sahiplerini kötü olarak etkiler. Bu gibi durumlara olanak tanımayalım.
Halka sorduk Anamur şehir ulaşımında ne düşündüklerini. Genel olarak alınan cevaplar da memnun olduklarını ama yaşanan bazı aksaklıklarında giderilmesi gerektiğini belirttiler. Anamurlu vatandaşlarda ulaşımda kendilerinin sorun teşkil ettiklerini ve bu sorunları ortaya koymama yolunda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladılar: "Bizler gideceğimiz yere bu araçları kullanarak gidiyoruz. Farkında olmadan kendi kendimize aslında rahatsızlık veriyoruz. Aracımızı durak önüne park ederek otobüslerin giriş çıkışlarını engellemekteyiz. 
Trafik içerisinde onlara yol vermeyerek bekleyen yolcuların haklarına girmekteyiz. İşine yetişmek isteyen ve yaşlılarımıza bizler engel oluyoruz. Yaşanan gecikmelere de bizler sorun oluyoruz. Sorunu bizler yaratıyoruz bizler çözüm olacağız" dediler
 
 
anamur bozyazı aydıncık silifke erdemli mezitli akdeniz tarsus mersin gülnar mut mersin büyükşehir belediyesi anamur belediyesi vahap seçer ulaşım şehir içi ulaşım otobüs iskele
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de 'Anne-kız' Projesine Katılanlar Kampa Uğurlandı
Mersin'de 'Anne-kız' Projesine Katılanlar Kampa Uğurlandı
Kızıltan: “Yapay Gündemlerle Bir Yere Varamayız. Gerçek Gündem Ekonomidir”
Kızıltan: “Yapay Gündemlerle Bir Yere Varamayız. Gerçek Gündem Ekonomidir”