Advert
Advert

Büyükşehir'den Herkes İçin Kariyer Merkezi

HABER MERKEZİ/ Mersinlilerin işsizlik sorununun çözümüne destek olabilmek için iş arayan vatandaşlar ve işverenleri; ihtiyaçları, mesleki ve kişisel yetenekleri doğrultusunda profesyonel platformda buluşturmayı amaçlayan Kariyer Merkezi’nin kuruluş çalıştayı yapıldı.

Büyükşehir'den Herkes İçin Kariyer Merkezi
Bu içerik 338 kez okundu.

Mersin’in önemli iş insanları, oda ve dernek yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı çalıştay, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımıyla gerçekleştirildi. Çalıştayda konuşan Başkan Seçer, kurulacak olan kariyer merkezinin ve yapılan çalıştayın önemine değinerek “Kariyer Merkezi Mersin’de bir ilk. Aslında bu çalıştayın temelleri bundan bir buçuk yıl öncesine dayanıyor. Bu kadar önemli bir çalışma süreci. Ekim ayının başında merkezimizi açıyoruz” dedi.
Çalıştaya Mersin’in önemli iş insanları, oda ve dernek yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Çalıştay, seçim döneminde işsizlik konusunun çözümünde önemli bir adım olacak olan Kariyer Merkezi’nin müjdesini veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımıyla gerçekleştirildi.
“Başkalarının görüşlerine değer vermek son derece önemli bir yaklaşım”
Kariyer Merkezi Kuruluş Çalıştayı’nın bir sonuç çıkmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Başkan Seçer,  “Daha önce de stratejik plan çerçevesinde bazı çalıştaylarımız oldu. Olumlu ve faydalı sonuçlar aldık. Fikirlerin çatıştığı yerde, farklı fikirlerin olduğu yerde saçılan kıvılcımlar bizlerin yollarını aydınlatıyor. Sormak, soruşturmak, dinlemek, başkalarının görüşlerine değer vermek son derece önemli bir yaklaşım. Hayatımızın her alanında bunu uygulamanın faydalarını da gördüğümüzü söyleyebilirim” dedi.
“Mersin’in önemli bir istihdam sorunu var”
Mersin’in en önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu ve toplumun konuyla ilgili bu beklentisine siyasilerin de cevap vermesi gerektiğini ifade eden Seçer, “Kariyer Merkezi konusu bizim seçim öncesi programımıza koyduğumuz, daha sonra bildirgemizde de yer alan, aslında temelde çıkışı Mersin’in bugün içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durumdan kaynaklı. Bu durum işsizlik oranının yüksekliğinden, gelir dağılımındaki adaletsizlikten kaynaklı ve gelişmeye açık bir şehir olmasından ortaya çıktı. Olaya 2 perspektiften bakmak lazım. Birincisi siyasetçi gözüyle, diğer taraftan da bir şehrin sorunlarını inceleyen bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirmek lazım. Her 2 tarafta da ortaya şu çıkıyor. Mersin’in önemli bir istihdam sorunu var, işsizlik sorunu var, kalifiye eleman sorunu var.  Bir taraftan yatırımlar devam ederken o yatırımları ekonomik değere dönüşecek kalifiye işgücünün sorunları sıkıntıları yaşanıyor. Diğer taraftan da bizim siyasetçiler olarak toplumsal beklentilere cevap verme ihtiyacımız var.  Herkes benden iş istiyor. Her 10 vatandaş belediye başkanlığından ilk talebiniz nedir sorusuna, mümkünse çocuğuma, yeğenime iş versin oluyor” şeklinde konuştu.
“Merkezimiz Ekim ayının başında açılacak”
Kariyer Merkezi’ni önemsediklerini ve çok yakında açılışını yapacaklarını da sözlerine ekleyen Seçer, “Kariyer Merkezi’ni bizim yönetim şemasında direkt Genel Sekreter’e bağladık. Önemsiyoruz. Yaptığımız işin de bir anlamı olsun, yaptığımız iş bir tabela işi olmasın. Kariyer Merkezimiz oluştu. Bina olarak sanıyorum Ekim ayının başı gibi de orada açılışını yapacağız, faaliyetlere başlayacağız. Belediyemize her gün onlarca, yüzlerce işsiz yurttaşımız, genç yurttaşımız geliyor. Biz bunları klasik bakış açısıyla, klasik siyasetçi söylemleriyle oradan göndermek değil, onları gerçekten samimi olarak dinlemek, onları kayıt altına almak, onların ihtiyacı olan desteği vermek, yaptığı işi belirli kurallar çerçevesinde doğru yapmasını sağlamak istiyoruz” diye belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriyeli Avukat Mersin’e İlaç Fabrikası Kuruyor
Suriyeli Avukat Mersin’e İlaç Fabrikası Kuruyor
Emniyet Müdürü Aktaş Şehit Çocuklarını Geziye Gönderdi
Emniyet Müdürü Aktaş Şehit Çocuklarını Geziye Gönderdi