Advert

Anamur'da ÇED toplantısı yapılamadı

Anamur’da kurulması planlanan balık çiftliklerine yönelik Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) halkı bilgilendirme toplantısı, yapılamadı.

Anamur'da ÇED toplantısı yapılamadı
Anamur'da ÇED toplantısı yapılamadı Muhabir
Bu içerik 838 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Toplantı yöre halkı ve çevrecilerin yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadı

HABER MERKEZİ/
Anamur’un Demirören Mahallesi’nde yapılması planlanan toplantı yöre halkı ve çevrecilerin yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadı.
Toplantı öncesinde Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe bir konuşma yaptı.
Başkan Türe; “Değerli çevreciler, Anamur sevdalıları, STK ve siyasi parti temsilcilerimiz amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Amacımız Türkiye'de en temiz olan Anamur sahilinin korunması. Mersin Turizm Alt yapı birliğinin yönetimindeyim. Burası Melleç köyü 2016 yılında tüm işlemleri tamamlanmış ve turizm merkezi ilan edilmiştir. Turizm merkezi ilan edildiği belge elimde. Buna rağmen burada balık çiftlikleri yapılması ne büyük tezattır. Balık çiftliklerinin alternatifi vardır. Balık üretiminin alternatifi vardır ama Anamur'un sahillerinin ve kumsallarının alternatifi yoktur. Hiç kimse bize balık çiftliklerinin zararsız olduğunu anlatamaz. Hiç kimse bize Anamur sahillerinin zarar görmeyeceğini iddia edemez bunu kabul ettiremez. Tarım ve turizmin merkezi olan bu bölgede hiçbir teknoloji ile bizi kandıramazlar. Balık çiftliklerine hayır diyoruz. Deniz canlıları ve diğer canlıların zarar görmesine hayır diyoruz. Sahillerimizin kumsallarımızın kirlenmesine hayır diyoruz. Turizmden pay alacağımız bu süreçte Gazipaşa Havaalanı’nın ve tünellerinin yapılmasıyla turizmden pay alacağımız bu sıralarda Anamur sahiline ve Anamur'a vurulmuş bir hançerdir kabul etmiyoruz. Demokratik hakkımızı  sesimizi yetkililere duyurmak için burada olduğumuzu herkes bilsin istiyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
 Toplantının başlama saatinde restauranta gelen yetkililer, çevrecilerin yoğun tepki ve protestolarıyla karşılaştılar. Düdük çalıp sloganlar atarak balık çiftliklerini protesto eden çevrecilerin eyleminin uzun süre devam etmesi üzerine bilgilendirme yapmaya hazırlanan ekip konuşamadan salonu terk etti.
Ardından çevrecilerin yazdığı tutanağa Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve mahalle muhtarı ile çok sayıda mahalleli imza attı.
Tutanağa atılan imzaların ardından kalabalık dağıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç  sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Ak Ocaklar İlçe Başkanı Gürüz ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi