Advert
Advert

MTSO ve meslek odaları, Mersin için bir araya geldi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile TMMOB’ye bağlı meslek odaları, Mersin’in öncelikli sorunlarında ortak söylem geliştirerek, birlikte hareket edecek. Oda başkanları, kente yatırım gelebilmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’nın hazırlanması gerektiği konusunda fikir birliğine vardı.

MTSO ve meslek odaları, Mersin için bir araya geldi
Bu içerik 413 kez okundu.


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mersin’de bulunan meslek odaların başkanları, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan’ın ev sahipliğinde bir araya geldi. Kentin öncelikli sorunlarında ortak söylem geliştirmek ve çözüm noktasında birlikte hareket edebilmek adına toplanan başkanlar, Mersin’in sorunlarının ve taleplerinin öncelikli sıraya alıp, tüm kurum ve kuruluşlarca bu öncelik sırasınca dile getirmesi gerektiğini belirttiler. 
“Ortak söylem, kent adına sinerji ve güç oluşturur” 
Toplantıda konuşan MTSO Başkanı Kızıltan, Mersin’in öncelikli sorunlarında kent dinamiklerinin olumlu çabalar harcadığını belirterek, meslek odalarının da kentin birlik ve beraberliğine önemli katkılar sunduğunu söyledi. Kent yatırımlarının önünün açılması için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’nın hazırlanması gerektiğine işaret eden Kızıltan, bu noktada odaların desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Ortak söylem geliştirmenin kent adına sinerji ve güç oluşturacağını vurgulayan Kızıltan, “Örneğin Çukurova Bölgesel Havalimanı gibi öncelikli gündem maddeleri her kurum tarafından aynı şekilde dile getirilmelidir” dedi. 
“TMMOB’la iş dünyasının ayrı olmasına gönlüm razı olmuyor” 
Hem makine mühendisi olduğunu hem de yıllarca TMMOB bünyesinde görev aldığını anlatan Kızıltan, şehrin ekonomisinde TMMOB üyelerinin de yeri olduğunu kaydederek, “Fabrikaları çalıştıranlar bizleriz. Şehirleri planlayanlar bizleriz. Elektronik mühendisleri sanayinin, ziraat mühendisleri ise tarımın temel unsurlarından. Hayatın her alanında TMMOB üyeleri var. Bu anlamda TMMOB’la iş dünyasının ayrı olmasına gönlüm razı olmuyor” diye konuştu. 
Kentte iyi niyetle herkesin bir şeyler yapmaya çalışırken birlikte hareket etmemesinden yakınan Kızıltan, bu noktada iş dünyası olarak tüm dinamikleri birleştirerek Mersin lobisini oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. 
Halihazırdaki STK’lar arası diyalogları canlandırmaya çalıştıklarını kaydeden Kızıltan, “Bugünü tarihi bir gün olarak nitelendiriyorum. MTSO tarihinde TMMOB bünyesindeki odalarla bu denli katılımlı iletişim kurmamıştık. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Bunu, göreve geldiğimizde de söyledik. Mersin için sürekli bir şey yapılmak isteniyor. Kurumlar arası koordinasyonu hep birlikte sağlamalıyız” ifadelerini kullandı. 
Bir yandan Mersin için çabaladıklarını bir yandan da Çukurova Bölgesinde birlik oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Kızıltan, Çukurova’nın olanaklarının Marmara’nın olanaklarından fazla olduğunu dile getirdi. Çukurova Bölgesel Kalkınma Planını bunun için son dönemlerde sürekli gündeme getirdiklerini belirten Kızıltan, “Önümüzde kat edecek çok yolumuz var. Bu nedenle sizler de kendi odalarınız ve çevre illerdeki şubeleriyle temasa geçin, diyalogunuzu arttırın. Bölgemiz açısından bu son derece önemlidir” dedi. 
Toplantıda söz alan meslek odalarının başkanları ise katılımcı ve güçlü bir Mersin lobisi oluşturulması, yaşam ve hafıza alanlarının korunması, devlet yatırımlarının devam etmesi ve tamamlanmasında gereken desteğin verilmesi, kamu kurumlarının alımlarda Mersinli ve yerli üretimi tercih etmesi, ulaşım sorunu ve yerel sermayenin oluşması için tüm bileşenlerin çaba harcaması gerektiğine dikkat çektiler.

kaynak:iha

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Suya Yazılı Düşler' Sergisi
'Suya Yazılı Düşler' Sergisi
Zeytinyağı Tanıtım Grubu Oluşturulacak...
Zeytinyağı Tanıtım Grubu Oluşturulacak...