Advert
Advert

Makarna ihracatına fason darbesi

Türkiye’nin makarna ihracatı Ocak-Haziran 2019 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 4,3 artarken, değer artışı, birim değerdeki yüzde 1,3’lük düşüş nedeniyle yüzde 3’le sınırlı kaldı.

Makarna ihracatına fason darbesi
Bu içerik 268 kez okundu.

Türkiye'nin fason, markasız ihracat nedeniyle İtalya’nın ardından ikinci sırada olduğu makarna ihracatından hak ettiği geliri elde edemediğine dikkat çeken MÜSAD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Uysallı, "Dışardan döviz ödeyerek ithal ettiğimiz buğdaydan ürettiğimiz makarnayı, ucuza ihraç ediyoruz. Adeta kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz" dedi. 
Yılın ilk altı ayındaki makarna ihracatı rakamları, markasız ürün ihracatının sektörde neden olduğu kaybı bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, makarna ihracatı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre miktar olarak yüzde 15,1’lik düşüşle 74 bin ton, değer olarak ise yüzde 14,0’lük düşüşle 35 milyon dolar olarak gerçekleşti. Makarna ihracatı, Ocak-Haziran 2019 döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre, miktar olarak yüzde 4,3’lük artışla 613 bin tona yükselirken, değer artışı yüzde 3 ile sınırlı kaldı ve 287 milyon dolar oldu. 
Tonajdaki artışa karşın, ihracat gelirinin daha düşük oranda artması, birim fiyattaki düşüşten kaynaklandı. Ortalama ton başına birim fiyat 2018 yılı ilk altı ayında 474 dolar iken, bu yılın aynı döneminde birim fiyat yüzde 1,3’lük düşüşle 468 dolara geriledi. Haziran 2018’de 470 dolar olan ton fiyatı ise Haziran 2019’da yüzde 1,3 oranında artışla 476 dolar oldu. 
Durum buğdayı ithalatımız pahalanıyor 
Türkiye’de yıllık ihtiyacı karşılamaya yeterli buğday üretimi yapılmasına karşın, makarna üretiminde ihtiyaç duyulan durum buğdayındaki üretim açığı, ithalatla kapatıldığı belirtiliyor. TÜİK verilerine göre, durum buğdayı ithalatı 2019’un ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 47’lik artışla 451 bin ton; değer olarak ise yüzde 59,1’lik artışla 124,9 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Haziran 2018 döneminde 256 dolar olan ortalama ton başına birim fiyat, bu yılın aynı döneminde yüzde 8,2’lik artışla 277 dolara yükseldi. Rakamlar, yılın ilk altı ayında durum buğdayı ithalatı için dışarıya daha fazla döviz ödediğimizi, buna karşın artık daha pahalı ithal ettiğimiz buğdaydan ürettiğimiz makarnayı ucuza ihraç ettiğimizi de ortaya koydu. 
MÜSAD Başkanı Uysallı: "Pahalıya buğday ithal edip, ucuza makarna ihraç ediyoruz" 
TÜİK verilerini değerlendiren Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Uysallı, 2019 yılının ilk altı ayındaki ihracat rakamlarının, makarna ihracatında miktar olarak artışa karşın aynı oranda gelir artışı elde edemediğimizi ortaya koyduğunun altını çizdi. 

kaynak:iha

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Suya Yazılı Düşler' Sergisi
'Suya Yazılı Düşler' Sergisi
Zeytinyağı Tanıtım Grubu Oluşturulacak...
Zeytinyağı Tanıtım Grubu Oluşturulacak...