Advert
Advert

12. KÜLTÜR VE MUZ FESTİVALİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI

Anamur Uluslararası 12. Kültür ve Muz Festivali önceki gün kortej yürüyüşü ile başladı.

12. KÜLTÜR VE MUZ FESTİVALİ  KORTEJ YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI
12. KÜLTÜR VE MUZ FESTİVALİ  KORTEJ YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI Muhabir
Bu içerik 178 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Başkan Türe; Bu yıl 12. Kültür ve Muz Festivalini düzenliyoruz

HABER MERKEZİ/
Anamur Şehir Terminali’nden başlayan ve Bankalar caddesindeki  Muşurup Sanat Sokağı’na kadar devam eden yürüyüşe; Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe,  KKTC Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu,  İYİ Parti Anamur İlçe Başkanı Erdal Bulut, Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Anamur Belediye Konservatuarı Folklor ekibi, Azerbaycan Halkdansları ve Ankara Fogmet Halk Dansları ekipleri ve vatandaşlar katıldı.  
Anamur Çavuşpınarı Meydanı’nda düzenlenen festival açılış töreninde Belediye Başkanı Mehmet Türe Atatürk Anıtına çelenk koydu ardından Saygı Duruşu ve  İstiklal Marşı okundu.  
Törende konuşma yapan Başkan Türe; “Festivaller, gerçekleştirildiği bölgenin tarımsal ürünlerini tarihi, turistik sosyal ve kültürel değerlerini tanıtan etkinliklerdir. 12. Kültür ve Muz Festivali’ni de bu amaçla gerçekleştiriyoruz. Bu tür organizasyonlara sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların sahip çıkması gerekiyor. Bu yıl 12. Kültür ve Muz Festivalini düzenliyoruz. Anamur´umuzun tanıtımını yapmak, kültürümüzü yaşamak, yaşattırmak ve gelecek nesillere aktarmak. Anamur´umuzun geçim kaynağı olan muz başta olmak üzere, tarım ürünlerine sahip çıkmak, tanıtmak, ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak, Anamur esnafını canlandırmak, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak için burada bu festivali düzenlemiş bulunuyoruz. Anamur muzun başkenti ve ekonominin lokomotifi pozisyonundadır. Anamur denizi, dünyanın en temiz denizidir. Bu temiz denizin kirlenmemesi ve doğal yaşamın olumsuz etkilenmemesi için bir süredir yapılacağı konuşulan Kültür Balıkçılığına karşıyız” ifadelerine yer verdi.
Festivalin  ilk günü, Muşurup Sanat Kokağında, Türküler ve Azeri oyun havaları eşliğinde halk dansları ekipleri birlikte gösteriler sergiledi. Tören; yerli muz, fıstık, samsıra, portakal, melengiç(çırtlık) yoğurtlu keşkek ikramı ile son buldu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Recep Öz, AK Parti’den aday adaylığı başvurusunu yaptı
Recep Öz, AK Parti’den aday adaylığı başvurusunu yaptı
Bozyazı’da Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı
Bozyazı’da Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı