Türk pamuğu uluslararası pazarda

ankara escort

Türk pamuğu uluslararası pazarda

MAY Tohum ve TAGEM iş birliği ile ıslah edilen kaliteli Türk pamuğu çeşitleri uluslararası pazarda yerini aldı.

Türk pamuğu uluslararası pazarda
Türk pamuğu uluslararası pazarda Muhabir
Bu içerik 186 kez okundu.


Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve MAY Tohum iş birliği ile 2008 2013 seneleri arasında gerçekleştirilen, 'Pamukta Melezleme Islahı ile Çeşit Geliştirme ve Adaptasyon Araştırmaları' projesi üreticilerin yüzlerini güldürdü. MAY344, MAY455 ve MAY505 isimleriyle tescil edilen çeşitler, Türkiye pazarında tercih edilmesinin yanı sıra global pazarda da adından söz ettirmeye başladı. MAY Tohum’un global pazarda gerçekleştirdiği pazarlama faaliyetleri sonucu kaliteli pamuk tohumları Azerbaycan, Suriye, Kazakistan, Zimbabwe ve Zambiya başta olmak üzere 5 ülkeye ihraç ediloyor. 
Türkiye’nin önder pamuk tohumu markalarından MAY Tohum Ar-Ge ekibi ve TAGEM iş birliği ile ıslahı gerçekleştirilen çeşitlerden MAY455 ve MAY505, yüksek lif kalite değerleri ve yüksek verimleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. MAY Tohum’un 'MyFiber' platform markası altında konumlandırdığı pamuk çeşitleri, yüksek verimlerinin yanı sıra, elyaf uzunluğu, lif mukavemeti, yüksek iplik olabilirlik indeksi, çepel oranlarının düşük olması, parlak elyaf rengi özellikleriyle çırçır işletmeleri ve iplik sanayi profesyonellerinin ihtiyaç ve beklentilerine çözüm oluyor. Yüksek fiyattan talep gören 'MyFiber' pamuk çeşitlerinden elde edilen pamuk balyaları pamuk çiftçisinin de yüzünü güldürüyor. 
Pamuk çeşitleri hakkında bilgiler veren MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler, “2008- 2013 yılların arasında TAGEM ile birlikte gerçekleştirdiğimiz pamuk Ar-Ge projemiz kısa sürede çok iyi sonuçlar verdi. Bu projeden çıkan çeşitlerimiz, bugün, hem yurt dışında hem de yurt içinde artan bir ivme ile beğeni kazanıyor. MAY Tohum olarak her zaman Türk tarım sektörüne artı değer sağlama vizyonuyla Ar-Ge, üretim ve pazarlama faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Pamuk türü, ıslah faaliyetlerimizde en çok önemsediğimiz, odaklandığımız türlerin arasında yer alıyor. Bu sebeple firma olarak, pamuk ıslah çalışmalarımızda tekstil sektörünün beklentilerine odaklanarak, üreticilerin ve çırçırcıların, yüksek lif kalitesi, verimlilik, yüksek çırçır randımanı gibi ihtiyaç ve taleplerine çözüm olacak çeşit özelliklerini belirlediğimiz 'MyFiber' platformunu oluşturduk. TAGEM ile gerçekleştirdiğimiz örnek kamu-özel sektör ıslah işbirliği projesinden çıkan, yüksek lif kalitesi, elyaf uzunluğu, iyi renk değerleri, yüksek iplik olabilirlik indeksi, düşük çepel oranı gibi kalite kriterlerine sahip MAY505 ve MAY455 çeşitlerini “MyFiber” platformumuz altında konumlandırarak pazara sunduk" diye konuştu. 

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anamur’da kayboldular , Alanya’da bulundular
Anamur’da kayboldular , Alanya’da bulundular
Hababam Sınıfı oyuncusu hayatını kaybetti
Hababam Sınıfı oyuncusu hayatını kaybetti