Advert

Mersin Şehir Hastanesi, sağlık turizminde rol model oldu

Sağlık Bakanlığı’nın, tüm şehir hastaneleri içinde rol model olarak kabul ettiği Mersin Şehir Hastanesi, Uluslararası Hasta Merkezi ile bir yıl içinde dünyanın farklı ülkelerinden planlı olarak 56, kendi imkanlarıyla gelen yaklaşık 650 hastayı Mersin’e getirmeyi başardı. Başhekim Yardımcısı Kerim Koray Kebir, önümüzdeki 3-4 ay içinde 6 ülkede ofis açacaklarını, 450 bin Arap takipçi sayısına ulaşan sosyal medya hesabını da tanıtım platformu olarak kullanacaklarını belirterek, “Bunlar, Mersin için çok ciddi kazanımlar” dedi.

Mersin Şehir Hastanesi, sağlık turizminde rol model oldu
Mersin Şehir Hastanesi, sağlık turizminde rol model oldu Muhabir
Bu içerik 75 kez okundu.

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olma özelliğini taşıyan Mersin Şehir Hastanesi, sağlık turizminde de önemli adımlar atmaya başladı. Uluslararası Hasta Merkezi’nin çabalarıyla her geçen gün yurt dışından gelen yabancı hasta sayısı artan Mersin Şehir Hastanesi, yurt dışında da markalaşmak için harekete geçti. 
“Şehir hastanelerinde içinde yabancı hasta sayısında birinci sıradayız” 
Mersin Şehir Hastanesi Sağlık Turizminden Sorumlu Başhekim Yardımcısı Kerim Koray Kebir, hastanenin bu alanda yaptığı çalışmaları İHA muhabirine anlattı. Uluslararası Hasta Merkezi’nin, Türkiye’nin en büyük gelir kaynaklarından biri olması beklenen sağlık turizmi alanında şehir hastaneleri içinde ilk kurulan merkez olduğunu belirten Kebir, “Merkezimiz 2 Mayıs 2018’de kuruldu. Aradan geçen bir yıl içinde planlı olarak özellikle Tunus, Cezayir, Irak başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden hastaların ülkelerinden alınarak hastanemize getirilme süreçleri dahil her şeyin tarafımızca planlandığı 56 hastamız; turist sağlığı kapsamında da hastaneye kendi imkanlarıyla gelen yaklaşık 650 hastamız oldu.  Bu rakamlar Türkiye’nin şu andaki tüm şehir hastaneleri içinde bizi birinci sıraya oturtan rakamlar. 
Şu anda biz, Sağlık Bakanlığımızın bütün şehir hastaneleri için rol model kabul ettiği bir hastane olarak sağlık turizmi yapıyoruz” diye konuştu. 
“Hedefimiz, sağlıkta global bir destinasyon haline gelebilmek” 
Bundan sonraki süreçte amaçlarının, Mersin’in dünya çapında bir sağlık destinasyonu olarak markalaşması sürecine hastane olarak öncülük etmek olduğunu vurgulayan Kebir, bu çerçevede başta Valilik olmak üzere belediyeler, sivil toplum kuruluşları, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası gibi kent dinamikleri ve Mersin halkının sağlık turizmini içselleştirmesiyle Mersin’in sağlıkta dünya çapında bir destinasyon olmasını sağlama yönünde beraber çalışmak istediklerini söyledi. Kebir, “İkinci yılımıza başlarken hedeflerimizden biri, sağlıkta global bir destinasyon haline gelebilmek” ifadesini kullandı. 
Valilik desteğiyle Mersin’deki birçok otel ve seyahat acentesiyle görüşme fırsatı bulduklarını kaydeden Kebir, bu noktada önlerindeki en büyük engelin Sağlık Bakanlığının mevzuat değişikliklerini yapmasını beklemek olduğunu dile getirdi. 
Kebir, “Bakanlığımızın yapacağı mevzuat değişikliklerinden ve bakanlık bünyesinde kurulan sağlık turizmine ilişkin tüm faaliyetleri yürütecek USHAŞ’ın yapılanması bittikten sonra biz halihazırda bütün il içindeki oteller, acenteler, valilik bünyesinde birbiriyle kaynaşmış ve şu anda harekete geçmeyi bekler halde hızla çalışmalarımızı aktive edebileceğiz. Mevzuatla ilgili bazı sorunlardan dolayı şu anda elimiz kolumuz bağlı” şeklinde konuştu.

kaynak:iha

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Silahla vurulan ve trafik kazası geçiren iki köpeğe Mersin Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı
Silahla vurulan ve trafik kazası geçiren iki köpeğe Mersin Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı
Çevrecilerden balık çiftliklerine tepki
Çevrecilerden balık çiftliklerine tepki