Advert
Advert
Advert

Mersin Milletvekili Antmen, balık çiftlikleri konusunda önerge verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, kamuoyunda ciddi tepkilere yol açan ve birçok çevre örgütünün tepkisine yol açan balık çiftlikleriyle ilgili TBMM Başkanlığı’na, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Mersin Milletvekili Antmen, balık çiftlikleri konusunda önerge verdi
Mersin Milletvekili Antmen, balık çiftlikleri konusunda önerge verdi Muhabir
Bu içerik 182 kez okundu.

kirlilik ve yağ tabakası nedeniyle 2-3 metreye kadar düşmüştür

HABER MERKEZİ/
Önergesinde gerekli tedbirler alınmamaya ve yasalara uyulmamaya devam edildiği sürece geri dönülemez çevre felaketleriyle karşı karşıya kalınacağını ifade eden Antmen “Bu çiftliklerin ikmali için açılan yollar, alanlar doğal bitki örtüsüne, ormanlara büyük zarar vermektedir. Balık çiftliklerinden gelen yağ ve köpüklerden oluşan kirlilik çiftliklerden uzak noktalara dahi ulaşabiliyor. Yakın geçmişte, sualtında 30 metre derinliğin bile berrak bir şekilde görüldüğü koylarda görüş mesafesi kirlilik ve yağ tabakası nedeniyle 2-3 metreye kadar düşmüştür. Balık çiftliklerini, kıyılarını denetleyen tek bir Çevre Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ya da Sahil Güvenlik yetkilisi bulunmamakta ve göstermelik denetimler kağıt üzerinde kalmaktadır” dedi. 
Antmen’in önergesinde sorduğu sorular şu şekilde; -Yalnızca bugün bölgede yaşayanların değil, gelecek kuşakların da yaşam hakkını tehdit edebilecek olması nedeniyle bölgede balık çiftliği kurulmasının ve balık çiftliğinde kullanılacak yem, antibiyotik ve diğer katkı maddelerinin denize zararı, balık çiftliğinden salınan atık suyun hayvan, bitki ve insan sağlığına zararlarının neler olabileceği konusunda bir araştırma yapılmış mıdır? – Balık çiftliklerinde kullanılan katkı maddeleri ve kimyasalların yol açacağı zararların giderilmesi mümkün müdür? – Balık çiftliklerinde kullanılan maddelerin çeşitli kanser türlerine yol açtığı iddiaları doğru mudur? Konuyla ilgili herhangi bir uzman kurumun görüşüne başvurulmuş mudur? Varsa bunlar nelerdir? – Çiftlikler nedeniyle turizmde ne kadar kayıp yaşanacaktır? Bu zararlar hesaplanmış mıdır? - Birçok bölgede kurulan balık çiftliklerinin doğaya, denize ve diğer canlılara verdiği hasarlar ortada iken, doğa ve turizm kenti olan Mersin’de bunun yapılmasına nasıl ve kimler tarafından müsaade edilmektedir? - Mersin’de kurulması planlanan çiftlikler kim ya da kimlere aittir? Başvuruları ne zaman ve hangi kurumlara yapılmıştır? Mersin’de birçok çevreci hareketin, esnafın ve vatandaşın karşı çıkmasına rağmen neden bu çiftliklerin kurulmasında ısrar edilmektedir?  – Daha önce ülke genelinde balık çiftlikleri ile ilgili kaç tane ÇED raporu alınmıştır? Bunlar hangileridir?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
55 TL için dövüp gasp ettiler
55 TL için dövüp gasp ettiler
Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi hayatını kaybetti
Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi hayatını kaybetti