Advert

Uzmanlar; Sessiz düşman yüksek tansiyon

İç Hastalıkları Uzmanları, “sessiz düşman” olarak bilinen yüksek tansiyonun Türkiye’de her 3 kişiden birinde görüldüğünü belirterek, mutlaka doktor kontrolünde takip edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Uzmanlar; Sessiz düşman yüksek tansiyon
Uzmanlar; Sessiz düşman yüksek tansiyon Muhabir
Bu içerik 74 kez okundu.

Uzmanlar 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle önerilerde bulundu. Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denildiğini kaydeden Uzmanlar, ”Yüksek kan basıncı adıyla da bilinen hipertansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine verdiği hasar nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılıyor. Türkiye’de 15 milyondan fazla yani her 3 kişiden birinde görülen yüksek tansiyonun mutlaka doktor kontrolünde takip edilmesi gerekiyor” diye konuştu. 
"Görülme yaşı düşüyor" 
İleri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşının, dünyada ve Türkiye’de giderek düştüğüne dikkati çeken Uzmanlar, “Özellikle hareketsiz ve stresli yaşam, alkol ve sigara tüketimi, aşırı kilo, özellikle santral obezite denilen göbek yağlanması ve tuz kullanımının çok olması kan basıncı yüksek genç bir grubun oluşmasını sağlamıştır. Hatta 13-14 yaşlarından itibaren hipertansiyon görülme sıklığı artmıştır” dedi. 
"Birçok hastalığa neden olabilir" 
Yüksek tansiyonun erkeklerde 50 yaşın altında, kadınlarda ise 55 yaşından sonra görülme sıklığının arttığını ifade eden Uzmanlar, “Yüksek tansiyonlu kişilerin yaklaşık yüzde 60'ında ailede de tansiyon yüksekliği söz konusudur. Aşırı kilosu olanların yaklaşık yüzde 40'ında yüksek tansiyon görülmektedir. Şeker hastalarında yüksek tansiyona çok sık rastlanır. Hareketsiz bir yaşam sürenlerde yüksek tansiyon daha sık görülebilir. Sık ve fazla alkol kullananlarda da risk artar. Hipertansiyon; inme, aortik anevrizma, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları gibi yaşamı olumsuz etkileyebilecek birçok hastalığa neden olabilir. Hipertansiyon rahatsızlığı olan kişiler, yaşam tarzlarını dikkatli bir şekilde düzenlemelidir” önerisinde bulundu. 

kaynak:iha

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus’ta kamyonetle motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Tarsus’ta kamyonetle motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Tarsus’ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus’ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı