Advert

Seçer, meclisten borçlanma yetkisi istedi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı’nın 1. Birleşimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantının en önemli konusu ise Başkan Seçer’in meclis üyelerinden borçlanma yetkisi istemesiydi.

Seçer, meclisten borçlanma yetkisi istedi
Seçer, meclisten borçlanma yetkisi istedi Muhabir
Bu içerik 289 kez okundu.

HABER BÜLTENİ/
Başkan Seçer’e İller Bankası veya ticari bankalardan 349.500.000,00 TL’ye kadar kredi kullanması konusunda yetki verilmesi ile ilgili teklif, oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi.
“Sizlerin desteğine, samimiyetine, güvenine ihtiyacım var”
Mersin’e hizmet edebilmek, yarım kalan yatırımları devam ettirebilmek ve mevcut borçları ödeyebilmek için kendisine borçlanma yetkisi verilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Seçer,  “Benim sizlerin desteğine, samimiyetine, güvenine ihtiyacım var. Borçların ödenebilmesi, çarkın dönmesi için bir yerlerden kaynak bulmam lazım. Bankaların bize kredi vermeleri için siz değerli meclis üyelerimizin bizlere yetki vermesi lazım. 349.500.000,00 TL 2019 bütçesine konulan rakam. Elbette ki bu rakamın tamamını yasal olarak ta borçlanma imkânımız yok. Bu miktarın üzerine çıkmak istersek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının iznine tabi oluyoruz” şeklinde konuştu.
Borçlanma yetkisi sonrasında gelecek paranın Mersin piyasasını canlandıracağını ifade eden Başkan Seçer, “Bu paralar bankalardan alındığı gibi direkt mersin piyasasına, ekonomisine gidecek. Tamamına yakını piyasa borçlarımıza, esnaflarımıza aktarılacak”  diye belirtti.
“Büyükşehir Belediyesi’nin her kuruşunun hesabını sorarım”
Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş dönem yapılan harcamalarına yönelik inceleme yaptırılıp, yaptırılmayacağı konusunda yinelenen soruya Başkan Seçer, “Büyükşehir Belediyesi’nin her kuruşunun hesabını sorarım. Kendi adıma değil, halk adına yaparım” dedi.
Şeffaf bir belediyecilik anlayışı güttüklerini ve meclis toplantılarını tüm vatandaşlar tarafından canlı bir şekilde izlenmesini istediklerini sözlerine ekleyen Seçer konuşmasını,  “Ben bu meclis toplantılarımızın canlı izlenmesini talep ettim. Mersin halkı da bunları izlesin istiyoruz” cümleleri ile sürdürdü.
“Endişeyle izliyorum”
Dilek ve temenniler konusunda Mersin gündeminden düşmeyen Balık çiftlikleri konusunda da bir değerlendirme yapan Seçer, “Balık çiftlikleri önemli bir konu ama bizim yetki alanımızda değil. Ruhsatları, lisansları vermek bizim yetki alanımız değil.  Keşke öyle bir yetkimiz olsaydı kriterlere uygun olmayanlara izin vermezdik. Ama merkezi yönetimin, ilgili kurum ve kuruluşların izniyle oluyor. Endişe ile izliyorum. Çok sayıda balık çiftliği kurulma çalışmaları var. Üretime karşı değilim. Çevre koşullarını, et-rafa vereceği tahribatı hesaba katarak bu işlerin yapılmasını iste-riz. Şu an ki tesisleşmeler ileri vadede bizim denizimizi kirletecek. Bu konuda toplumsal bir muhalefete ihtiyaç var. Bizim yapa-cağımız bir takım uygulamalarla önleyemeyebiliriz ama elimizden gelen gayreti gerçekleştirelim isterim. Bölgemiz turizm bölgesi ileride önemli sıkıntılar yaşayacağız” ifadelerine yer verdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus’ta kamyonetle motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Tarsus’ta kamyonetle motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Tarsus’ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus’ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı