Advert

Başkan Gümüş; Çiftçiler çaresiz ve zor durumda

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, gazetemize yazılı bir açıklama yaparak çiftçilerin “ENERJİSA” ile olan sorunlarının bir türlü bitmediğini ifade etti.

Başkan Gümüş; Çiftçiler çaresiz ve zor durumda
Başkan Gümüş; Çiftçiler çaresiz ve zor durumda Muhabir
Bu içerik 627 kez okundu.

 

HABER MERKEZİ/
Başkan Gümüş’ün açıklaması şu şekilde: “Tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili çiftcimizin sorunları var, aşamıyoruz. Konuyu bölge milletvekillerimize ve siyasi parti ilçe başkanlarımıza tek tek bildirdik ve izah ettik. Konunun bir an önce cözüme kavuşması lazım. Üreticilerimize köstek değil destek olunması lazım. Sayın Cumhurbaskanımız ve bakanımız sürekli milli tarım politikası diyor. Türk tarımını sonuna kadar destekliyoruz diyor ama neyazıkki üretim yapmak isteyen ciftçilerimiz birileri tarafından engelleniyor. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Yaşanan sıkıntılar çözülmez ise çözüm bulabilme adına konuyu Bakanlıklarımıza ve sayın Cumhurbaşkanımıza kadar taşıyacağız. Çiftçilerimiz üretim yapmak istiyor. Birileri gereksiz sebeplerle üretimi engelliyor. Üretim bir milletin özgürlüdür, bağımsızlığıdır. Hiç kimsenin üretime engel olmaya hakkı yoktur.
1- Kiralama yötemi ile tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimizden cinsel sohbet her parsel değişiminde yeni abone istiyorlar, buda çiftçilerimiz için çok zahmetli ve masraflı oluyor. Her yıl farklı parselde üretim yapmak isteyen çiftçilerimizden yeni abonelik isteniyor. Halbuki çiftçimiz tarımsal sulama abonesi yaptırıyor. Tarımsal sulama abonesi yapıldıktan sonra nerde faaliyet gösterirse göstersin aynı aboneyi kullanma hakkına sahip olmalı.
2- Kiralanan araziye abonelik yapılabilmesi için hisedarların en az yüzde 51’inden noterden muafakatame almak zorundasınız diyorlar ve abone yapmıyorlar. İlçemizde araziler çok varisli bunun için üretim engelleniyor. Varislerin bir kısmı yurtdışında, bir kısmı ölmüş, varisleri toparlamak cok zor. Toplansa bile notere bunca masrafı ödemek çiftçimize reva mı görülüyor? Sözleşme yapılacaksa muhatabı olan çiftçimizle yapılsın muhatabı olmayan hissedarlar niye zorlanıyor anlamakta güçlük çekiyoruz .
3- Tarımsal faaliyet göstereceğimiz arazi şayet Enerjisa’nın hattından 150-200 metre uzakta ise yine abone yapmıyorlar, çiftçimiz direkleri ve teli biz çekelim diyor kabul etmiyorlar, yatırım projesine alınız diyoruz tarımsal sulama aboneliklerine yatırım yapmıyoruz diyorlar.
Enerjisa nın fatura bedellerinden üretici alabildiğine tedirgin ve endişeli. Birde bu şekilde zorlama olunca adeta tarımsal faliyette bulunmayın noktasına gelindi. Çiftçilerimiz çaresiz ve zor durumda bütün bu olumsuzlukların faturası ise Türk tarımına ve çiftçilerimize kesiliyor.
Sesimizi duyan kim varsa tüm yetkililerden konunun çözümü için yardım bekliyoruz. Üretim yapmak için yağmur demeden, kar demeden, çamur demeden sıcak demeden, soğuk demeden bütün zor şartlara rağmen üretime devam eden çiftçimize yardım etmek her yetkilinin görevi olduyuna inanıyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun.”

https://soh.bet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Üniversitesi'nde '15 Temmuz Kahramanları Anma Sergisi'
Toros Üniversitesi'nde '15 Temmuz Kahramanları Anma Sergisi'
438 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi
438 Kök Kenevir Bitkisi Ele Geçirildi