Kızıltan’dan Çukurova Bölgesel Stratejik Kalkınma Planı çağrısı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Çukurova’nın bir ekonomik bölge olması için kalkınma planı yapılması konusunda Adana, Hatay ve hinterlanttaki diğer illere çağrıda bulundu. Kızıltan, “Çukurova Bölgesel Stratejik Kalkınma Planı yapmamız lazım. Bunu başarırsak Çukurova’yı dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getirebiliriz” dedi.

Kızıltan’dan Çukurova Bölgesel Stratejik Kalkınma Planı çağrısı
Bu içerik 243 kez okundu.


MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, Mersin ve Türkiye gündemine ilişkin açıklamalar yaparak, odanın son dönemdeki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Tüccar Kulübünde gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda gazeteci katıldı. 
“Hinterlandımızdaki diğer illerle diyaloğumuzu geliştirmek için yeni bir atılım başlattık” 
Türkiye’nin gündeminin sürekli değiştiğini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Kızıltan, Türkiye’de hem iş hayatında hem ekonomik hem de sosyal ve kültürel hayatta çok hararetli bir yaşam olduğunu vurguladı. MTSO’nun da Türkiye’nin ve Mersin’in bir parçası olduğunu dile getiren Kızıltan, bu çerçevede birçok çalışma yürüttüklerini söyledi. Birçok konuda aşama kaydettiklerini ifade eden Kızıltan, Mersin hinterlandındaki diğer illerle diyaloğu geliştirmek, ekonomik ve ticari olarak ilişkileri arttırmak için yeni bir atılım başlattıklarının altını çizdi. Bu çerçevede, Şanlıurfa’yı ziyaret ederek çok verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini anlatan Kızıltan, iş dünyası ile diyaloğu geliştirme fırsatı bulduklarını ve kardeş oda olduklarını söyledi. 
Ziyaretin ardından Malatya Ticaret ve Sanayi Odasının da kardeş oda olmak için talepte bulunduğunu kaydeden Kızıltan, “Mersin’e geldiler, onlarla da kardeş olduk. Arkadan Adıyaman’dan da talep geldi. ‘Kardeş oda olmakta ne var’ diyebilirsiniz ama insanlardaki düşünce değişiminin ortaya çıktığını görüyoruz. Demek ki, Türkiye’de herkes el ele işbirliğiyle kalkınmak istiyor. Mersin olarak biz tek başımıza bir şey yapmaya kalktığımızda sadece kendi gücümüz, kendi kaynaklarımızla bir yere kadar gelebiliyoruz ama hinterlandımızdaki diğer illerin de gücünü birleştirip birlikte kalkınırsak tüm bölgeyi kalkındırmış oluruz. Bu anlamda kardeş oda olmak önemli” diye konuştu. 
“Mersin’i dışarıda da takip ediyorlar” 
Son dönemde yurt dışında kurdukları ilişkilere de değinen Kızıltan, aldıkları davet üzerine Mısır’a gittiğini aktaran Kızıltan, Akdeniz’deki ülkelerin ticaret odaları başkanları ile bir araya geldiklerini, Mersin’in dışarıda da takip edildiğini gördüklerini belirtti. 
TISİAD’ın organizasyonu ile Kuzey Irak’ı da ziyaret ettiklerini anlatan Kızıltan, “Mersin olarak Kuzey Irak’ı salladık. Kuzey Irak’ta çok popüler olduk. Yoğun bir ilgi vardı. Çok üst düzey bir karşılama oldu. Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Türkiye’ye karşı o kadar sıcak ki, en üst düzeydeki yetkiliden vatandaşa kadar kiminle görüştüysek ‘Bizim yüzümüz Türkiye’ye dönük, Türkiye’nin yüzü de batıya dönük. Biz Türkiye gibi çağdaş bir yaşama sahip olmak istiyoruz, onun için biz kendimizi Türkiye’nin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz’ diyorlar. Çok güzel ilişkilerimiz oldu. Irak’ta ekonomik sıkıntı var ama önümüzdeki günlerde yeni kabinenin açıklanması ile yatırımlar yeniden başlayacak. Mersin için iyi bir pazar ve oradaki Mersinli iş adamlarımız da büyük yatırımlara yeniden başlayacaklar. 
‘Türkiye olarak önemli tecrübelere sahibiz; size destek oluruz, birlikte kalkınırız’ mesajı verdik” ifadelerini kullandı.

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gören gözler için farkındalık etkinliği
Gören gözler için farkındalık etkinliği
Erdemli'de 'Sürdürülebilir turizm eğitimleri' devam ediyor
Erdemli'de 'Sürdürülebilir turizm eğitimleri' devam ediyor