Dış ticaret firmaları donanımlı bir gümrüklü saha istiyor

Dış ticaret firmaları donanımlı bir gümrüklü saha istiyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 36 No’lu Yurtdışı Muhtelif Ticaret Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Baran, Mersin'e donanımlı bir gümrüklü saha inşa edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Donanımlı yeni bir gümrük sahasının kurulması hem Mersin Gümrük Müdürlüğü’nün iş yükünü azaltacak hem de mevcut hizmet binasında fiziki alan anlamında yaşanan eksikliklerin önüne geçilmesini sağlayacaktır" dedi.

Dış ticaret firmaları donanımlı bir gümrüklü saha istiyor
Dış ticaret firmaları donanımlı bir gümrüklü saha istiyor Muhabir
Bu içerik 131 kez okundu.


Konuyla ilgili açıklama yapan Baran, gümrüklü sahalarda yaşanan sorunları dile getirerek, yeni bir gümrük sahası inşa edilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Baran, "Donanımlı yeni bir gümrük sahasının kurulması hem Mersin Gümrük Müdürlüğü’nün iş yükünü azaltacak hem de mevcut hizmet binasında fiziki alan anlamında yaşanan eksikliklerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Herkes için büyük verim ve refah yakalanacaktır" diye konuştu. 
Yurtdışı ticarette kara kapılarından çıkış yapacak olan ihracat işlemlerinde de sıkıntılar yaşandığını iddia eden Baran, ihraç yüklerinde gümrükleme işlemelerinin Mersin Tarsus yolu üzerinde gümrüklü saha hizmeti veren bir tır parkında gerçekleştirildiğini söyledi. Bu parkın konum olarak Mersin Gümrük Müdürlüğü’ne uzak bir noktada olduğunu dile getiren Baran, “Yaklaşık 30 kilometre uzakta yer alması nedeniyle tır parkının sahip olduğu fiziki alan, donanım ve teknolojik alt yapı, özellikle yaş meyve sebze ihracatının başladığı ihracat sezonu olarak adlandırılan dönemde ihtiyaca cevap veremiyor" ifadelerini kullandı. 
Gümrükten uzak alanlarda işlem yapılması nedeniyle yaşanan sıkıntıların bunlarla sınırlı olmadığını kaydeden Baran, ihracat eşyalarının kırmızı hattan işlem görmesinin ya da tam tespitinin yapılmasının gerekli olduğu durumlarda, eşyayı indirecek ve yükleyecek insan gücünün olmamasının da sorun yaşattığını ifade etti. Forklift gibi teknik altyapının güçlü olmaması nedeniyle iş ve işlemlerin sağlıklı yürütülemediğine de değinen Baran, bu durumun gümrük gözetimi açısından da olumsuz sonuçlar doğurduğuna dikkat çekti. Bu sorunların günümüzde yaşandığını ve gelecekteki ticaret artışları da göz önünde bulundurulduğunda sorunun daha da büyüyeceğinin düşünülmesi gerektiğini ifade eden Baran, "Mersin’den gerek halihazırda gerçekleştirilen ihracat işlemlerinde yukarıda belirtilen problemlerin önüne geçmek, gerekse artan ihracat hacmi sebebiyle ileride yaşanılması muhtemel daha büyük problemlerle karşılaşmamak amacıyla fiziki alan itibariyle yeterli sayıda aracın giriş-çıkış ve manevra yapabileceği, şoförlerin konaklayabileceği,ayrıca yükleme ve boşaltma işlemlerinin gerçekleştirilebileceği daha büyük alana sahip bir alanda,yeni bir gümrüklü sahanın kurulması ötelenemeyecek bir gereklilik haline gelmiştir" şeklinde konuştu. 

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin Valiliği, eski İngiliz Yağ Fabrikası ile ilgili iddiaları yalanladı
Mersin Valiliği, eski İngiliz Yağ Fabrikası ile ilgili iddiaları yalanladı
Mersin Büyükşehir Belediyesi, bilgi işlem altyapısını güçlendirecek
Mersin Büyükşehir Belediyesi, bilgi işlem altyapısını güçlendirecek