Tarımda bilinçsiz yapılan ilaçlama çiftçiyi perişan ediyor

Tarımda bilinçsiz yapılan ilaçlama çiftçiyi perişan ediyor

Türkiye’nin tahıl ambarı olan Konya’da zamansız yağışların ekinlerin kalitesini düşürerek hasat zamanını geciktirmesi ve ürünlere zarar veren bazı böcekleri öldürmek için bilinçsizce ilaç kullanılması, çiftçilerin aylarca gözü gibi baktığı mahsullerde verimde düşüşe sebep oluyor.

Tarımda bilinçsiz yapılan ilaçlama çiftçiyi perişan ediyor
Tarımda bilinçsiz yapılan ilaçlama çiftçiyi perişan ediyor Muhabir
Bu içerik 134 kez okundu.


Türkiye’nin hububat ihtiyacını önemli oranda karşılayan Konya’da beklenmeyen yağışlar, böcekler ve mücadele için bilinçsizce yapılan ilaçlamalar çiftçileri etkiliyor. Düzensiz hava şartları, tarlalara ekilen ürünlerin kalitesinin düşmesine ve hasat vaktinin gecikmesine neden oldu. Çiftçiler ise bu sorunların çözüme kavuşması için tarımla ilgilenen bütün kurumların bir araya gelerek bu konunun enine, boyuna araştırılmasını ve sorunların çözümü için harekete geçilmesini istiyor. 
Zamansız yağışların hububatlarda da bazı sıkıntılar oluşturduğunu söyleyen Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, bu tür yağışların hububatta alazlanmaya sebep olduğunu ve protein kalitesini düşürdüğünü belirtti. Kavuneker, "Yeşil mahsulde bir nebze faydası oldu, bir iki sulamadan kurtulduk ama arpalar ve buğdaylarda, erkencillerde hasar var. Çünkü protein kalitesinde biraz düşüklük oldu. Çok büyük bir bölgemizde dolu yağışı oldu. Yüzde 20’lerden, yüzde 80-90’lara kadar doludan dolayı da zararımız var ama tarım üstü açık bir fabrika olduğu için yapılacak bir şey yok. İnşallah bundan sonra yağışlı hava gitmez, biz de rahat bir şekilde hasadımızı yaparız diye düşünüyoruz" dedi. 
Kavuneker, Eskişehir’de yaklaşık 10 gündür görülen ve vatandaşlara zor anlar yaşatan ’Lygaeidae Nysius’ cinsi olarak bilinen bitki tahta kurularının tek tük Konya’da da görüldüğü-nü, bu cinsin halk dilinde süne olarak bilinen böcek cinsinin akrabalarından olduğunu, şu an sadece kanolaya zarar verdiğini ve bu cinsin daha da artması halinde konunun iyice araştırılıp gerekirse ilaçlama yapılabileceğini dile getirdi. 
"Çok büyük derecede zararlar gördük" 
Küçük yaşlardan beri çiftçilik yaptığını söyleyen çiftçi Mustafa Ecer ise "Ektiğimiz baharlıkların güneş görmesi gerekiyordu. Biz yağmur yağmayacak diye sulamamızı yaptık. Beklemediğimiz zamanda da yağmurun yağması, hava şartlarından dolayı güneşi göremedik, baharlıklarımızı yetiştiremedik, topraktan çıkaramadık. Çıktı, şu anda da hepsi buruşuk bir vaziyetteler, geliştiremedik. Mısırlarımızın epey bir gelişmesi gerekirken 10 santimetrede falan kaldı. Bazı yerlere dolu falan yağdı, ekinlerimizin başaklarını döktü. Çok büyük derecede zararlar gördük. Ama tabii ki şükretmek gerekiyor, şükredeceğiz. Ama baya bir sıkıntı yaşadık yağmurlardan dolayı. 
Bizim ektiğimiz mahsulü-müz erkenci bir mahsuldü ama şu anda biçebildik, 15 gün falan gecikti" ifadelerine yer verdi. 

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin Valiliği, eski İngiliz Yağ Fabrikası ile ilgili iddiaları yalanladı
Mersin Valiliği, eski İngiliz Yağ Fabrikası ile ilgili iddiaları yalanladı
Mersin Büyükşehir Belediyesi, bilgi işlem altyapısını güçlendirecek
Mersin Büyükşehir Belediyesi, bilgi işlem altyapısını güçlendirecek