Dinçer; Son 16 ayda 6 bin 379 iş yeri kepenk kapattı, esnaf çok zorda

Dinçer; Son 16 ayda 6 bin 379 iş yeri kepenk kapattı, esnaf çok zorda

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, Mersin’de son 16 ayda 6 bin 379 iş yerinin kepenk kapattığını belirterek, “Esnaf çok zorda. Çok büyük bir sıkıntı var. Sadece Mersin’de 2007-2017 yılları arasında 32 bin 500 esnafın kepenk kapatmış, yaklaşık 2,5 milyar lira çöpe gitmiş. Esnafı ayakta tutmamız, çöpe giden bu milli servetin önüne geçmemiz lazım” dedi.

Dinçer; Son 16 ayda 6 bin 379 iş yeri kepenk kapattı, esnaf çok zorda
Dinçer; Son 16 ayda 6 bin 379 iş yeri kepenk kapattı, esnaf çok zorda Muhabir
Bu içerik 144 kez okundu.


Mersin ESOB Başkanı Dinçer, esnaf ve sanatkarın içinde bulunduğu durumu, sorunlarını, talep ve beklentilerini İHA muhabirine açıkladı. Küçük sermayesiyle ayakta kalmaya çalışan bir kesim olan esnafın, çok zor bir dönemden geçtiğini, büyük sıkıntıları olduğunu belirten Dinçer, merkezi idareden bir an önce sorunların çözümünü beklediklerini söyledi. 
“Esnaf çok zorda” 
Son yıllarda ticaretin şeklinin değiştiğini, girdi maliyetlerinin çok yüksek, kar paylarının ise çok düşük olması nedeniyle insanların artık üretim ve imalattan çekilmeye başladıklarını dile getiren Dinçer, “Son yıllarda esnaf, inanılmaz bir şekilde yaptığı işin parasını alamamaya başladı. Tahsilatta çok büyük sıkıntılar çekiyorlar. Küçük esnaf zaten Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri ile bankalardan aldığı kredilerle tezgahı döndürmeye çalışıyor. Özellikle büyük AVM’ler ve zincir marketlerin büyük oranda piyasaya girmesi de küçük sermayeyle çalışan küçük esnaf ve sanatkarı iş yapamaz hale getirdi. Bu nedenle esnaf çok zorda. Büyük bölümü bu işten para kazanamayınca artık elini ayağını ticaretten çekmeye başladı” diye konuştu. 
“2018’de 5 bin 79, 2019’un ilk 4 ayında bin 300 iş yeri kepenk kapattı” 
Mersin genelinde her yıl açılan yeni işletmelerin yanı sıra binlerce iş yerinin de kepek kapattığına dikkat çeken Dinçer, çöpe giden milli servetin boyutunu ise milyarlarca lirayla ifade etti. Mersin genelinde son 16 ayda 6 bin 379 iş yerinin kapandığını dile getiren Dinçer, “Mersin genelinde 2018’de 6 bin 708 iş yeri açılırken, 5 bin 79 iş yerinin ise kepenk kapattı. Çok büyük bir sıkıntı var. Bizim ana amacımız, açılan işletmeleri ayakta tutabilmek ve bunların sürdürülebilirliğini sağlayacak tedbirlerin alınması. Kapanan 5 bin 79 işletme çok büyük bir rakam. 2019’un ilk 4 ayında 2 bin 300 iş yeri açıldı, bin 300 iş yeri de kapandı. Pozitif bir gelişme görünüyor ama önemli olan iş yeri açmak değil, bu iş yerini ayakta tutabilmek. Birliğimizin yaptığı istatistiklerde açılan her 100 işletmenin yüzde 33’ü 1 yılı tamamlayamıyor ve kapanıyor; yüzde 91’de maalesef 5 yılı göremiyor. Bu işletmelerin her birinin açılışında ortalama 50 bin ile 100 bin lira arasında yatırım gideri var. Bu insanlar, kim bilir nelerini sattılar, ne krediler çektiler, ne kadar borç aldılar da bu iş yerini açtılar. Kaybolan, çöpe giden milli servete bakın. Uzun yıllardır bu konuya dikkat çekiyoruz. Yeni iş yeri açılır ama önemli olan onu ayakta tutmaktır, bunun için tedbirler almaktır” ifadelerini kullandı. 
“10 yılda 32 bin 500 esnaf kepenk kapatmış, 2,5 milyar lira çöpe gitmiş” 
Mersin’de 2007-2017 yılları arasında 32 bin 500 esnafın kepenk kapattığı bilgisini veren Dinçer, “Her işletme, kuruluş ve işletme gideri olarak ortalama 80 bin lira harcamış olsa yaklaşık 2,5 milyar lira çöpe gitmiş. Bu sadece Mersin’deki rakam. Çöpe giden bu milli servetin önüne geçmemiz, bu parayı ekonominin içinde tutmamız lazım. Kaliteli esnaf ve sanatkarı oluşturmamız, herkesin her işi yapmasını önlememiz lazım” şeklinde konuştu. 

kaynak:iha

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin Valiliği, eski İngiliz Yağ Fabrikası ile ilgili iddiaları yalanladı
Mersin Valiliği, eski İngiliz Yağ Fabrikası ile ilgili iddiaları yalanladı
Mersin Büyükşehir Belediyesi, bilgi işlem altyapısını güçlendirecek
Mersin Büyükşehir Belediyesi, bilgi işlem altyapısını güçlendirecek