Başkan Gümüş; Faiz oranlarındaki yükseliş üreticileri endişelendiriyor

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Ziraat Bankası’nın faiz oranlarındaki yükselişinin üreticileri endişelendirdiğini ifade etti.

Başkan Gümüş; Faiz oranlarındaki yükseliş üreticileri endişelendiriyor
Bu içerik 358 kez okundu.

HABER MERKEZİ/
Başkan Gümüş’ün konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde: “Ziraat Bankası çiftcilerimize süspansiyonlu (düşük faizli) kullandırdığı kredilerde faiz oranlarını yükseltti. Zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimiz bu durumdan haklı olarak oldukça endişeli ve tedirgin.
Seralarda kullanılan bakım kredilerinin ödemeleri 2 yıldan 1 yıla indirildi. Dönüm başına bakım kredileri 12 bin TL den 9 bin TL ye 9 bin TL den 7.200 TL’ye son olarak da 6.300 TL’ye indirildi.
Yine üreticilerimizin seracılık finansmanı için yatırım kredileri 7 yıla kadar birinci yıl faiz oranları 2,75’ten başlayıp, daha sonraki yıllar 5,5 ile devam ediyordu. Şimdi ise yatırım kredilerinde 1. yıl %4 ile başlayıp, Devam eden yıllarda ise %8 ile devam ediyor.
Bu durum karşısında üreticilerimiz zorlanıyor. Tarımda üretmek istiyorsak, faiz oranları en azından eski haline getirilmeli, imkanlar biraz daha iyileştirilmel.,
Tarım ürünleri bir ülkenin var oluşunda stratejik bir önem arz eder.
Dünyanın en güçlü silahına sahip olabilirsiniz, en yüksek teknolojisini kullanıyor olabilirsiniz, yine dünyanın en güçlü petrolüne, en güçlü madenlerine sahip olabilirsiniz ama tarımı asla ihmal edemezsiniz. Tarımı ihmal edip, dışa bağımlı bir tarım politikası uygulamaya başlarsanız, bir gün Emperyalist güçler tarım ürünlerini size satmayabilirler. Bu yanlış politikanın sonucu halkımız açlık ve sefalet içinde kalabilir.
İşte o zaman teknolojimiz ve zenginliğimizin bir faydasının olmadığı acı reçeteyi ülke olarak çok net görürüz.
Halkımıza teknoloji ve petrolü yediremezsiniz, madeni ve dövizi de yediremezsiniz. Tarım bir ülkenin özgürlüğüdür, bağımsızlığıdır.
Eğer milletin karnını huzur ve güven içinde doyurabiliyorsanız, onlar size ileri seviyede teknolojinin tüm imkanlarını kullanabilir hale gelmenizi yine silahın, sanayi ve madenlerin en iyi şekilde kullanılabilir hale gelmesini sağlar.
Bu sebeple ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’ diyen Mustafa Kemal ATATÜRK sağlıklı üretimin ne kadar önemli olduğunu dile getirmiştir.
Tarım sorunlarını çözemeyen ülkelerin; turizm, sanayi, enerji teknolojisi sorunlarını çözmesi mümkün değildir.
Buradan bütün yetkililere sesleniyorum: Tarlasında, bağında, bahçesinde, ağılında, serasında, merasında tüm zor şartlara rağmen inadına üretim yapan çiftçilerimizi küstürmeyelim. Onlara destek çıkalım ve onların sesine kulak verelim.
Çiftcilerimiz tarımı bırakırlarsa 81 milyon insanımızın karnını kim doyuracak? Ülkemize gelen 35,40 milyon turistin karnını kim doyuracak? Ülkemizde yaşayan 5,6 milyon mültecinin karnını kim doyuracak?
Bizler Türk toplumu olarak tarihin her döneminde komşularımıza ve dünyadaki tüm mazlumlara sınır kapılarımızı ve gönül kapılarımızı her zaman açtık. Fakat bu milletin başına Allah korusun kötü bir felaket gelirse bizlere ne sınır kapısını ne de gönül kapısını açacak bir millet, bir toplum emin olun yok.
Onun için çok dikkatli ve uyanık olmalıyız ve tarım politikamızı gözden geçirerek, tarıma ve çiftcilerimize hak ettiği değeri vermeli arkasında değil yanında durmalı, hatta ve hatta Dünya Türk tarım birligini Emperyalist güçlere rağmen kurmalıyız.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gören gözler için farkındalık etkinliği
Gören gözler için farkındalık etkinliği
Erdemli'de 'Sürdürülebilir turizm eğitimleri' devam ediyor
Erdemli'de 'Sürdürülebilir turizm eğitimleri' devam ediyor