Advert
Advert
Advert

Güneşleneyim derken kanser olmayın!

Anamed Hastanesi’nde hizmet veren Cildiye Uzmanı Dr. Fatma Yücelen; yaz aylarında sahillerde geçirilen keyifli vakitler güneşe maruz kalmaya yol açarken, yaz döneminde güneşin keyfini çıkartan tatilcileri güneşin zararlı ışınları konusunda uyarıyor.

Güneşleneyim derken kanser olmayın!
Güneşleneyim derken kanser olmayın! Muhabir
Bu içerik 211 kez okundu.

Güneş kremlerinin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi

HABER MERKEZİ/
Yazın gelmesi ve güneşlenme süresinin artması bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Özellikle 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten olabildiğince korunulması gerektiğini belirten Uzman Dr. Fatma Yücelen, "Deri kanserlerinin en yaygın sebebi güneş ışınları, yani UV (ultraviyole) ışınlarıdır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz aylarında 10.00-16.00 saatleri arasında olabildiğince güneşten korunmalıyız" dedi. 
Deri kanserlerinin büyük oranda baş ve boyun bölgesinde ortaya çıktığını ifade eden Uzman Dr. Yücelen, yaz aylarında uygun şapka (geniş kenarlı) ve uygun gözlük (özel filtreli) kullanımının önemine vurgu yaptı. Koruyucu ürün seçiminin yaş grubuna göre değiştiğini söyleyen Dr. Yücelen, "Bebeklerde ve çocuklarda giysi kullanımıyla korunma ön planda olmalıdır. 6 aya kadar olan dönemde herhangi bir koruyucu ürün önermiyoruz. 6 ay-2 yaş aralığında titanyum oksit ve çinko oksit gibi içeriklere sahip fiziksel ürünlerin, 2 yaştan sonra da kimyasal ürünleri kullanmaya başlayabiliriz; ancak giysilerle korunmayı daha ön planda tutmalıyız" ifadelerini kullandı. 
Güneş kremlerinin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi ve 2-3 saat aralıklarla da yenilenmesi gerektiğini kaydeden Dr. Yücelen; “Deri kanserleri tüm kanserler içinde yüzde 35’lik bir orana sahip. Deri kanserlerinin yüzde 97’sinin melanom dışı kanserlerdir; fakat daha tehlikelisi yüzde 3’lük kısmı kapsayan melanom yani halk arasında 'kara bela' olarak bilinen hastalıktır” dedi.
Dr. Yücelen; “Güneş yanığıyla karşılaştığımız zaman ilk etapta soğuk suyla ıslak kompres yapabiliriz. Yara bütünlüğünü sağlayıcı kremler ve nemlendiriciler kullanılabilir. Ancak daha şiddetli ve yaygın güneş yanıklarında en kısa sürede bir dermatoloğa gidilmesi gerekiyor. Deri kanserleri 60 yaş üzerinde daha yaygın. Kişinin mesleği de bu konuda çok önemli. Deri kanserleri özellikle güneşe çok fazla maruz kalan meslek gruplarında (çiftçi, denizci vs) ortaya çıkıyor. Kişinin açık tene ve açık göz rengine sahip olması kanser riskini arttırıyor. Çünkü bu özelliklere sahip kişilerde güneşe karşı korunma direnci koyu tenliler kadar yüksek değil" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı