Advert
Advert
Advert

Gebelik diyabeti artıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, gestasyonel diyabet olarak tanımlanan gebelikte ortaya çıkan şekerin, kontrol edilmediği takdirde diyabetin hem anne, hem de bebek için hayati risk oluşturabildiğini söyledi.

Gebelik diyabeti artıyor
Gebelik diyabeti artıyor Muhabir
Bu içerik 315 kez okundu.

Hem anne hem de bebekte risk oluşturuyor 

(İHA)
 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için mutlaka gebelikte gerekli taramaların yapılması gerektiğini ifade ederek, “Gerek beslenme alışkanlıklarındaki değişim, gerekse hareketsiz yaşam tarzı tüm dünyada gebelikte ortaya çıkan diyabet oranının da artmasına neden oluyor. İstatistikler tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 3-10’unun diyabetle karşı karşıya kalındığını gösteriyor. Bunların da yaklaşık yüzde 90’ı gestasyonel diyabet” dedi. 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, son yıllarda tip 1 ve tip 2 diyabette olduğu gibi gebelik diyabetinde de artış gözlendiğini belirterek, obezitenin ve gebelikte şeker yüksekliğinin endişe verici artışının küresel bir sorun olduğuna dikkat çekti. gebeliğin ikinci üç aylık döneminde (trimester) plasentadan salgılanan hormonların kan şekerinde artışa neden olduğundan diyabete yatkınlık artırdığını söyleyerek, “Bununla birlikte yetersiz hareket ve “sen iki canlısın çok yemelisin” şeklindeki toplumsal baskı nedeniyle yanlış beslenmeye bağlı gereksiz kilo alımı gestasyonel diyabet için zemin hazırlıyor. Hastalık, aşırı kilo artışı, ultrasonografi sırasında fetüsün gebelik haftasına göre aşırı büyük olması, fetüsün içinde yaşadığı amniotik sıvının fazla olması, aşırı yemek yemek ve su içmek, sık idrara çıkmak gibi belirtilerle kendini gösteriyor” diye konuştu. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, gebelikte ortaya çıkan diyabet hem gebelik sırasında, hem de doğum sonrasında anne ve bebek için komplikasyonlara neden olabildiğini söyleyerek şunları kaydetti: 
“Sorun kontrol edilemezse anne insülin kullanmak zorunda kalabiliyor. Bununla birlikte, kalp damar sağlığı olumsuz etkileniyor, doğumu zorlaşıyor. Ayrıca enfeksiyon riski de artıyor. Be-bekte ise konjenital anomali, düşük, gelişme geriliği ve anne karnında ani ölümün yanı sıra doğumdan sonra yenidoğanda kan şekerinde azalma ve başka metabolik sorunlara neden olabiliyor. Önlemenin yolu ise annenin gebelik döneminde açlık-tokluk kan şekerinin düzenli olarak takip edilmesinden geçiyor.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı