Advert
Advert
Advert

Derinliğini bilmediğiniz sulara balıklama atlamayın uyarısı!

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları, havuza ve denize girerken bir anlık dikkatsizliğin kalıcı sakatlıklara neden olabileceğini ifade ederek, "Derinliği bilinmeyen sulara balıklama atlama sonucu meydana gelen yaralanmalar, kişiyi ömür boyu yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağımlı hale getirebiliyor" dedi.

Derinliğini bilmediğiniz sulara balıklama atlamayın uyarısı!
Derinliğini bilmediğiniz sulara balıklama atlamayın uyarısı! Muhabir
Bu içerik 240 kez okundu.

Omurilik yaralanmalarına dikkat 

(İHA)

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları, önemli açıklamalarda bulundu. Havuz ve denize girerken dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan Karaağaç, bir anlık dikkatsizliğin kalıcı hasarlara yol açabileceğini dile getirdi.  "Havuz ve denize girerken bir anlık dikkatsizlik, kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor. Derinliği bilinmeyen sulara balıklama atlama sonucu meydana gelen yaralanmalar, kişiyi ömür boyu yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağımlı hale getirebiliyor. Sığ suya balıklama atlama boyun kırıklarına neden olmakta. Omuriliğin hemen yakınında ise solunum merkezi bulunuyor. Kırılmaya bağlı omuriliğin birden şişmesi solunum merkezini etkiliyor ve boğulma meydana geliyor. Kişi boğulmaktan kurtulsa bile bu sefer onu felç olma riski bekliyor" dedi. 

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları, "Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 bin omurga ve omurilik yaralanması vakasının hastanelere ulaştığı, bin 300 kadar vakanında hastaneye ulaşamadan hayatını kaybettiği belirlenmiştir. Omurga ve omurilik yaralanmalarının en sık nedeni trafik kazaları, ikinci olarak yüksekten düşmeler ve üçüncü olarak da spor yaralanmalarıdır. Spor yaralanmalarının neredeyse tamamı, sığ suya atlama sonucu meydana gelmektedir. 
En sık olarak 10 ile 30 yaş arasında görülmektedir. Omur yaralanmalarında her zaman omurilik yaralanması görülmemektedir. Omur yaralanması olanlarda yaralanma bölgesine göre ve omurilik etkilenmesine bağlı belirtiler ve bulgular görülür. Boyun omurlarında yaralanma olmuşsa boyun ağrısı, eğer omurilik veya sinir etkilenmesi olmuşsa tek kol veya her iki kolda uyuşma durumundan, kollar ve bacakta felce kadar bulgular        görülebilmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANTSO'da Nefes Kredisi başvuruları başladı
ANTSO'da Nefes Kredisi başvuruları başladı
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü