Advert
Advert
Advert

Bağ-Kur'lu üreticiler torba yasayla borç dondurabilecek

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Anamur ve Bozyazılı (SGK) prim borcu olan Bağ-Kur’lu üreticilere çıkan torba yasadan söz ederek, yapılacak düzenlemelerin ardından borcu donduran veya taksitlendiren üreticilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini ifade etti.

Bağ-Kur'lu üreticiler torba yasayla borç dondurabilecek
Bağ-Kur'lu üreticiler torba yasayla borç dondurabilecek Muhabir
Bu içerik 319 kez okundu.

 

Üretici Temmuz sonuna kadar başvurursa prim borçlarını yapılandırılabilecek

HABER MERKEZİ/

Bağ-Kur’lu üreticilerin hizmetlerini dondurarak veya borçlarını yapılandırıp ilk taksiti ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayabileceklerini ifade eden Gümüş; “Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu olan Bağ-Kur’lulara torba yasa sağlıktan faydalanma hakkı getirildi. Mevcut uygulamaya göre; 60 günden fazla prim borcu olan Bağ-Kur’lular, bunu ödemeden hastanelerden provizyon alamıyordu. Hayata geçen torba yasayla Bağ-Kur’lular Temmuz sonuna kadar başvururlarsa prim borçlarını yapılandırabilecek. Eğer prim borçları Temmuz sonuna kadar ödenmez ve yapılandırılmaz ise de borca ilişkin hizmet süreleri dondurulacak. Bu süreler kurum alacakları arasında yer almayacak. Daha sonra istenirse bu süreler canlandırabilecek. Bu 2 yoldan birini seçerek borçtan kurtularak temiz bir sayfa açacak olan Bağ-Kur’luların, sağlık konusundaki sıkıntısı da sona erecek” dedi.
Bağ-Kur borcu olan üreticilerin, bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna giderek bir dilekçe verdiğinde kişinin talebine bağlı olarak 36 aya kadar prim borcu taksitlendirilebilecek diyen Başkan Gümüş; “İlk taksidini ödeyen üretici ve bakmakla yükümlü olduğu eş veya çocukları sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek, muayene olabilecek, ameliyat olabilecek” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANTSO'da Nefes Kredisi başvuruları başladı
ANTSO'da Nefes Kredisi başvuruları başladı
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü