Advert
Advert
Advert

Albayrak'tan çok önemli Merkez Bankası açıklaması

"Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez" diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak" açıklamasında bulundu.

Albayrak'tan çok önemli Merkez Bankası açıklaması
Albayrak'tan çok önemli Merkez Bankası açıklaması Muhabir
Bu içerik 153 kez okundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

(İHA)

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  "Politikalarımız, bütçe disiplinini, tek haneli enflasyonu ve yapısal reformları  önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi  çerçevesinde şekillenecek." dedi.
Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ardından  yeni dönemde uygulanacak ekonomi politikalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.Politikalarının, bütçe disiplinini, tek haneli enflasyonu ve yapısal  reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir  büyüme hedefi çerçevesinde şekilleneceğini belirten Albayrak, uluslararası  finansal piyasalardaki tüm aktörler ve paydaşlarla beraber, iş birliği içinde  çalışarak, Türkiye'ye dış kaynak giriş miktarını ve kaynak çeşitliliğini  artıracaklarını söyledi.
Albayrak, ekonominin tüm kesimlerinin, paydaşlarının kendi katkılarını  içinde görecekleri, yapısal dönüşümleri sağlayacak, bütüncül bir yaklaşımı ve  güçlü bir makroekonomik perspektifi olan OVP'yi açıklayacaklarını bildirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "faizlerin seçim sonrasında  düşeceği"ne ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Albayrak, şöyle  konuştu:
"Cumhurbaşkanımız, sadece ekonomide değil, ülke meselelerini  ilgilendiren her konuda elini taşın altına koyan, sorumluluk alan bir liderdir.  Bu millete, büyük ve güçlü Türkiye idealini sunmuş ve bu uğurda gece gündüz  demeden çalışmaktadır. Bizim bu dönemde temel önceliğimiz enflasyonun düşürülmesi  olacaktır. Tüm kurumlarımızla, özel sektörümüzle, tüm yatırımcı ve  paydaşlarımızla eşgüdüm ve çok sağlam bir koordinasyonla çalışacağız. 
Enflasyonun  en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı  atacağız. Enflasyonla mücadelede tüm yük para politikası üzerinde  kalmayacak. Yeni dönemde hem para politikası ve maliye politikası arasındaki  koordinasyon süreklilik arz edecek hem de fiyat istikrarına risk oluşturan  yapısal unsurlara ilişkin kapsamlı bir eylem planı hayata geçirilecek."
Merkez Bankasının, fiyat istikrarını sağlamak ve para politikasının  etkinliğini belirlemek açısından önemli rol oynayan sorumlu aktör olduğunu  hatırlatan Albayrak, Bankanın bağımsız bir kurum olarak, ekonominin gerçekleri ve  piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yapacağını vurguladı." diye konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı