Advert
Advert
Advert

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başkanı göreve başladı

24 Haziran’daki seçimlerde bir kez daha cumhurbaşkanı seçilen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ederek göreve başladı. Erdoğan’ın yeminiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başkanı göreve başladı
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başkanı göreve başladı Muhabir
Bu içerik 122 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte 26 olan bakanlık sayısı 16'ya indirildi

HABER MERKEZİ/
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabine listesi Türkiye tarihine geçti. Yaş ortalaması 49 olan ve Türkiye tarihine geçen kabine şimdiye kadarki en genç bakanlardan oluşuyor.
9 Temmuz Pazartesi günü yemin ederek, bakanlar kurulunu açıklayan Başkan Erdoğan, yardımcılığına Fuat Oktay'ı getirdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ile yeni bakanlar yeminlerini ederek, yeni görevlerine başladılar.
Yeni sisteme göre KHK ile bazı bakanlıklar birleştirildi, bazı bakanlıkların teşkilat yasaları lağvedildi. Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkındaki 703 sayılı KHK, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
Türkiye pazartesi gününden itibaren yepyeni bir sistem ile yönetilmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte 26 olan bakanlık sayısı 16'ya indirildi. 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet modeli çerçevesinde oluşturulan yeni sistemdeki bakanlıkların isimleri şöyle: Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı,      Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii    Kaynaklar Bakanlığı, Çevre    ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik  ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma    ve Altyapı Bakanlığı,         Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı." KHK ile tarih olan bakanlıklar ise şunlar: “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, AB Bakanlığı, Kalkınma  Bakanlığı.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Anamur’da yasak kalktı, balık fiyatları düştü
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı
Kaymakam Taşdan, İlköğretim Haftası kutlamalarına katıldı