Advert

Aykanat; Diş protez teknisyenleri bilgilerini güncel tutmalı

Diş Teknisyeni Mehmet Zafer Aykanat, Mersin Özel Çağdaş Diş Laboratuvarı'nda verilen hizmetleri ve yapılan çalışmaları anlattı.

Aykanat; Diş protez teknisyenleri bilgilerini güncel tutmalı
Aykanat; Diş protez teknisyenleri bilgilerini güncel tutmalı Muhabir
Bu içerik 546 kez okundu.

HABER MERKEZİ/

Özel Çağdaş Diş Laboratuvarı’nda diş hekimleri tarafından gönderilen spesifikasyonlara göre köprüler, taçlar ve protezler gibi diş protezleri yapıyoruz diyen Aykanat; “Ortodontik cihazlar, taçlar ve köprüler, tam diş protez, kısmi diş protez veya seramikler üzerine odaklanarak çalışıyoruz. Protez diş teknisyeni olmak isteyen kişiler el becerilerine sahip olmalıdır. Laboratuvar araç gereçleri ve insan anatomisi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca biraz sanatsal olmalı ve çok detaylı ve kesin bir çalışma için bir eğitime sahip olmalıdır. Bu, insanların onlarla birlikte çok uzun zamandan beri gözle görülür bir yerde taşıyacakları bir şeydir. Çalışmalarınıza gurur duyarsanız ve çalıştığınız diş hekimlerinden aldığınız olumlu yorumlar sizi memnun edecektir. Protez diş yaparken mesela eserinizi inceleyeceksiniz ve sanatsal bir ürün ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.
Diş teknisyeni olarak diş protez teknoloji hakkında bilgilerinizi de güncel tutmalısınız diye ifade eden Mehmet Zafer Aykanat; “Laboratuvar araç gereçler hakkında teknolojik gelişmeleri takip etmelisiniz. Tıbbi laboratuvarlar yönetmeliklerini incelemelisiniz. Diş modeli resimlerini çizebilmelisiniz” dedi.
Diş teknisyenlerinin yaşadığı mesleki hastalıklardan da söz eden Mehmet Zafer Aykanat, kimyasal, ergonomik, fiziksel, biyolojik ve psikososyal açıdan getirdiği hastalıkların yanı sıra kayıtlara göre diş teknisyenlerinin en az 10'nunda slikozis hastalığı olduğunun ama bunun çeşitli araştırmalara göre yüzde 30'lara kadar çıktığını da dile getirdi. 
Mersin Özel Çağdaş Diş Laboratuvarı’ndaki çalışmalara da değinen Aykanat; “Laboratuvarımızda; ağız, diş protezleri ile ortodontik apareyleri üretiyor ve onarıyoruz. Diş protez implant - sabit ve hareketli protez üretimi yapıyoruz. Tam ve kısmi protezler, ortodontik aletler ve porselen kaplamalar yapıyoruz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yalçın     2019-03-08 Mehmet bey benim de dişlerimi yapmıştı. Gerçekten çok iyi bir işçiliği var. Protez dişlerimi yıllardır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozyazı’da Kur’an Kursu yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı’da Kur’an Kursu yıl sonu etkinliği düzenlendi
Başkan Seçer, şehit ve gazi aileleriyle iftarda buluştu
Başkan Seçer, şehit ve gazi aileleriyle iftarda buluştu