DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Muz ve sosyal siyaset


Bu makale 2016-11-22 09:09:53 eklenmiş ve 308 kez görüntülenmiştir.
Yusuf Mert

Sosyal Siyaset veya Sosyal Politika, toplumun nüfus, gelir düzeyinindüzeltilmesi, eğitim, sağlık hizmetlerinin sağlanması ve bilhassa istihdam gibi temel sorunların çözülmesini hedef-leyen çalışmalardır. Burada amaç, Anayasa nın 2.maddesinde belirtildiği gibi 'Sosyal Devlet' ilkesinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Zira 'Sosyal Devlet'de, insanlar yarınından emindir. Gelecekleri güvence altına alınmıştır. Yukarıda belirttiğim sorunlar çözülmüştür. İşsiz değildir. Hayat standardı yüksektir. 

Kısacası Refah Toplumunda olması gerekenlere sahiptir. Şimdi; yöremizin en önemli üretimi olan muz,nasıl katkıda bulunmaktadır? Binlerce serada yapılan üretim faaliyetleri için, emek yoğun üretim tarzı sözkonusudur. Seraların inşaasında, bakımında ve pazarlama faaliyetlerinde emeğin rolübirinci derecededir. Ekim-dikimden sonra üretime kadar süren dönemdeki faaliyetler yoğun emek gerekmektedir. Yöremizdeki binlerce serada 'sera bekçileri 'istihdam edilmekte. Hasad döneminde ise hevenklerin taşınması işlenmesi,depolanması emek yoğun çalışmalar gerektirmektedir. Bugün yöremizde faaliyette bulunan muz işleme tesislerinde birkaçbin civarında işçi çalışmakta.Tüketim merkezlerine ulaştırma gibi faaliyetler de zincirin halkalarındandır. Kısacası 'İstihdam'yaratan,iş hacminin genişlemesin sağlayan muz,yöremiz için yegane üretim tarzıdır. Muz seraları bacasız fabrikalardır... Doğayı kirletmeyen üretim şeklidir. 

Ayrıca dekar başına verim yüksek olduğu için, yüksek gelir sağlamaktadır. Bu verim ortalama 7 bin kilodur. Ki Dünya ortalamasının üstündedir. Son yıllarda uygulanan bilimsel çalışmalar ile dekarda 10 bin kiloya kadar ulaşılmıştır. Örnek olarak yıl boyu üretim, sık dikim, toprak analizi yapılarak gübreleme... 

Muz, ülkemizde talebi yüksek bir meyvedir. İktisat literatüründe 'Mukayeseli Üstünlük' diye bir kavram vardır. Bu kavrama göre bazı ürünler; bazı yörelerde yetiştiği için, üretimi sınırlı olmakta dolayısı ile talebi yüksek olmakta. Muz da ülkemiz de belirttiğim vasfa sahip. Fakat son yıllarda Muz üretimi Anamur dışına çıkmış durumda Adana'dan Manavgat a kadar seralar kurulmakta. Buna rağmen talebin yarısını karşılayabiliyoruz. Üretimin tüm Akdeniz bölgesine yayılması ülkemiz için avantaj. Talebin yüksekliği ve İthal muz a uygulanan yüksek gümrük vergisi neticesinde muz getirisi yüksek bir üründür. Dolayısıyla üretimden pazarlamaya kadar süren faaliyet zinciri içerisinde, çalışan gruplar emeklerinin karşılığını almaktadırlar.

Hatta önümüzdeki yıllarda Anamur da kişi başına milli gelirin İsviçre seviyesine ulaşacağını iddia ediyorum. Yukarıda belirttiğim Sosyal Siyaset faktörlerinden eğitim, yöremizde yükselmiştir. Hatta aileler çocuklarını özel okullarda okutur hale gelmiştir. Bugün özel üniversitelerde okuyan öğrencilerimiz mevcut ve Anamur u parlak bir gelecek beklemektedir. Gelir düzeyinin artmasıyla birlikte eğitime verilen önem artmış, hatta Anamur başarısı ile Türkiye ortalamasının üzerine çıkmıştır. Ülkemizin en seçkin üniversitelerinde yüksek sayıda öğrencimiz eğitim görmekte. Gelir düzeyinin yükselmesi ile birlikte yöremizde çevre tahribatı da hızla azalmıştır. İnsanlar uzun yıllardır ormanlarımızı tüketerek yaşamlarını sürdürmekteydi. Oysa son yıllarda muz seracılığının gelişmesi ile birlikte, ormanlardan değil, muz seracılığının sağladığı yoğun istihdam sayesinde kendine iş bulmuş orman köylüleri ormanı tüketmekten vazgeçmiştir. 

Hatta orman köylerinde hayvancılıkla geçimini sağlayan kimseler hayvanlarını satarak elde ettiği gelirle seralar kurmuşlar ve üretim zincirine katılmışlardır. Böylelikle hem orman tahribatı önlenmiş, hem de çobanlıktan üreticiliğe geçen insanımızın gelir düzeyi yükselmekle hayat standardı yükselmiştir. Artık evinde her türlü beyaz eşyayı kullanır hale gelmiş, çocuklarını okutmak için imkâna kavuşmuş, sosyal güvenceye kavuşmuş, geleceğe umutla bakmaya başlamıştır. Sosyal güvenlik sistemine bu sektörde tüm çalışanlar primlerini düzenli olarak ödemekteler dolayısı ile de sağlık hizmetlerinden düzenli şekilde yararlanmaktalar. Primlerin ödenmesi, şüphesiz MUZ sayesinde.. Başarının yakalanmasında en büyük pay Muz üretimi sayesinde olmuştur. Muz Anamur için, 'Sosyal Siyasettir.'

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi