DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL
Mersin
+26C

Var olan mal mülk bireyin değil Allah’ın kendi malıdır


Bu makale 2018-02-12 08:32:29 eklenmiş ve 239 kez görüntülenmiştir.
Celal Çetin

Sosyal adalet anlayışı günümüz yönetim biçiminde geçmiş tarihlerde de işletilmedi, bu günlerde de işletilmiyor. Sosyal adaletin ve eşitlik anlayışının bireyler üzerinde işletilmesi ve yönetim biçiminde bu işleyişin uygulanması Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleri ile gerçekleştirdiği ilke ve çizgisinde var idi. Fakat Atatürk'ün erken ölümü bu uygulamayı sona erdirmiş ve sosyal adaletin ve eşitlik anlayışının önü tamamen tıkanmış ve kapatılmıştır.  Çünkü geçmiş tarihlerde sağ ve sol iktidarlarda Cumhuriyet'in kuruluşu hangi şartlarda kurulmuş ve aynı zamanda  Atatürk'ün ilke ve devrimlerine dönüpte bakılmamış ve yönetim şeklindeki projeler kendi kafalarına göre çizilmiş ve yapılmıştır. İşte bu nedenle halimizden memnun değiliz.

Hal böyle devam ederken, Türkiye insanı yüzde 98'i Müslüman insanlardır diyoruz. Fakat biz bireyler olarak Kur'an-ı Kerime yüzümüzü gözümüzü dönmediğimiz için ve dini bilgilerimizi Kur'an'ın dışında başka bir islam dini varmış gibi islamiyeti kulaktan duyma onun bunun demesi ile bilgi kirliliği içinde uygulamaya ve yaşamaya özen gösterdiğimizden birey olarak Müslüman olarak Kur'an'daki sosyal adalet anlayışını ve eşitlik anlayışını şu fani dünyada uygulamayı toplum üzerinde beceremiyoruz. Çünkü dostlar Allah'ın varlığına inananlar dost doğru namazını kılarlar, yani Müslüman olan insanlara ve her bireye Allah rızık vermiştir. Bu verilen rızıkların fazlası fakir ve muhtaç insanlara verilir hükmünü Allah getirmiştir bu verilen rızıkların fazlası fakir ve muhtaç insanlara verilir hükmünü Allah getirmiştir. Bu rızık denen şey insanın kazanmadığı mal  mülktür. Bu mal mülk Allah'ındır. Bu malın mülkün kendi ihtiyacının dışında kalanı ihtiyacı olana ver demiş bunu kim söylemiş bunu Kur'an-ı Kerim hükmünde yer vererek Allah söylemiş işte bu anlayış sosyal adalet ve eşitlik anlayışıdır bu anlayış Bakara Suresinin 3 ayetinde yer almıştır.

Vaaz

Bakın dostlar Allah Bakara süresinin 264 ayetinde ne diyor, ey iman edenler Allah'a ve ahirete gününe inanılmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını parasını harcayan kimseler gibi sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak  suretiyle boşa çıkarmayın böylelerinin durumu üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiç bir şey elde edemezler çünkü Allah kafirler topluluğunu hidayete erdirmez diyen bu hüküm Kur'an da yer almıştır. Yani diyorlar ki insan Müslümansa dost doğru olarak Allah'ın emirlerini yerine getirir ve imanının doğrularla güzelliklerle besler bu kişi Allah'ın emirlerini o zaman doğru yapar bu insanda zaten yanlışın içinde olmaz. Demek ki yanlışın içinde olup hem Müslümanım diye iddia ediyorsan sendeki imanda bir eksiklik vardır. Çünkü sen Allah'ın emirlerini yapmıyorsun sen Allah'ın emirlerini yapmıyorsun sen Allah'ı Allah'la kandırıyorsun demektir.

Bakın dostlar Bakara süresinin 261. Ayetinde yine ne diyor bir Müslüman malını parasını Allah yolunda Allah'ın emirleri doğrultusunda harcarsa onların durumu yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah lütfu geniş olandır ve aynı zamanda hakkıyla bilendir. Bu hüküm böyle Kur'an da yer alırken Müslümanım diyen bireyler neden fakir ve muhtaç insanların kolundan tutmuyorlar. Bunun sebebi var çünkü insanların yaşadıkları ve yaşama istedikleri islam dini değildir. Olsaydı Müslümanım diyenler dönerler Kur'an'a bakıp Kur'an yolunda olurlardı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi