DOLAR: 3.97 TL
EURO: 4.90 TL
Mersin
+26C

Başkalarından saygı bekliyorsanız, sizde başkalarına saygı gösteriniz


Bu makale 2018-01-08 08:34:28 eklenmiş ve 73 kez görüntülenmiştir.
Celal Çetin

Başkalarına saygı göstermek insanı yüceltir ve insanın kendisine geri dönen güzel ve bir ahlaki erdemdir Müslümanlar en büyük saygıyı Allah'a ve onun peygamberine göstermesi gerekir ve böyle olduğu takdirde insan insana zaten her zaman saygı gösterir. Allah'ın emrettiği ve beğendiği söz ve davranışlardır. Bu güzel hususlar insana hem bu dünyasında hem ahiret denilen dünyada mutlu ve saygın olmasını sağlar.

Allah'ın emrettiği bu saygı davranışı Müslümanlara onun  sevgi hoşnutluğunu kazandırır ve aynı zamanda insani ilişkiler pekişir. Saygıya  layık insanlara hürmet etmek gerekir. Hürmet edilmesi gereken bu insanlara saygılı davranmak Peygamberimizin de hoşnut olacağı bir husustur. Bu nedenle hoşnut insanlara arasında birbirini sevmesine birbirine anlayışlı davranmasına güzel bir vesiledir. 

Bir Müslüman kendisine ihtiyaç duyduğu bir şeyi başka birine de ihtiyaç duyulan şeyi kabullenmesi gerekir. Bu husus insanın Tok gözlüğünü fedakarlığını ortaya çıkarır. Bu duygu insani bir duygudur. Bu güzelliğin dışındaki hususlar ise insanın bencil olduğunu gösterir. Bu nedenle kim nefsinin cimriliğinden hırsından korunmasını bilebiliyorsa işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendisidir. Haşr Suresinin 9 ayetinde Kur'an bu beyanda bulunmuştur.

Bir başka insanları düşünerek kendi elindeki imkanları kendine yetenin dışında kalan imkanları başkalarına harcayanlar iyiliklerin imkanlarını anlamış olurlar. İşte bu insanlar Allah'ın sevgili kullarıdır. Bunun yanı sıra manevi değerler toplumu her zaman bir arada tutar ve bu husus vazgeçilmez bir zenginliktir. Manevi değerler her zaman toplumun kimliğini oluşturur, kalbi ve ruhu her zaman temizler. Çünkü maddi zenginlik kaybedilirse dahi zenginliğini tekrar kazanmak mümkündür. Bu nedenle manevi değerleri her zaman diri tutup güvenli bir ortamda yaşamayı başarmamız gerekir. Çünkü bu hususlar topluma huzur, güven mutluluk  verir. Aynı zamanda toplum birlik ve beraberlik  içerisinde yaşar.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi