DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Büyükşehir ve İlçe Belediyesi Meclis üyelerine sesleniş


Bu makale 2018-01-01 10:15:41 eklenmiş ve 93 kez görüntülenmiştir.
Celal Çetin

Büyükşehir ve ilçe Belediyesi Meclis üyelerine sesleniş

Büyükşehir yasası hükümleri gereğince Büyükşehir Belediyesinin ve ilçe Belediyesinin yapacağı her hizmet, Büyükşehir yasası hükümlerine göre belirlenmiştir. Belirlenmiş ama nerde ise yeni yapılması gereken mahalli idareler seçimi yaklaştı. Hal böyle olmasına rağmen hangi siyasi partinin meclis üyesi olursa olsun, hiçbiri mahallelerimizin en küçük bir hizmetinin yapılmasının sağlanması için Belediye meclislerine bir önerge vererek o işin yapılmasında bir etüt proje yapılmasının sağlandığını görmedim. Hele orman köylerinden oluşan mahallelerde kırsal alan olmalarından çok önemli yapılması gereken hizmetler var bu hizmetler Belediye meclislerinin takviminde ve yaşama geçirilmesinde hiçbir teşebbüsleri olmamıştır ve halen olmuyor.

Hizmet akışı konusunda zaten meclis üyeleri hiçbir muhtarımızla teşri mesai etmiyorlar. Hiçbir hizmet konusunda muhtarlarımız bilgilendirilmiyor. Çünkü bunun nedeni ortada ne hol var ne yumurta var. Bu konuda hangi hizmetlerin hangi belediyelerce yapılacağı konusunda Büyükşehir yasası gereğince var olan yasanın maddeler halinde nasıl yapılacağı 4 Şubat 2014 tarihinde herkesin anlayacağı dilden kısa özetli bir el kitapçığı yazarak Anamur Belediyesi Başkan Yardımcılarına intikal ederek sundum. Fakat şimdi yine bir düşünceye kapıldım. Bu kitapçıkları meclis üyelerine göndermeyi bir görev sayıyorum.

Bir örnek vereceğim, köyden mahalleye dönüşen yerlerde yeni konutların yapılmasında tip projeler ilçe Belediyeleri veya İlçe Belediyelerinin talepleri üzerine Büyükşehir Belediyesince köyden mahalleye dönüşen yerlerin geleneksel kültürel mimarı özelliklerine uygun olarak tip projeler yaptırılıp konut inşaatı yapanlara ücretsiz verilmesi sağlanacaktır. Hükmü vardır. Bu konuda hala bir çalışma olduğunu sanmıyorum. Bu husus belediye meclis üyelerinin görevi olmalıdır. Sorun çözücü makam meclis üyeleridir. Bu örneğin bir tanesidir. Bu benzer binlerce örnek var. Bana göre meclis üyeleri derslerine iyi çalışmıyorlar. Bu meclis üyeleri bizlerin ve tüm halkın bir parçasıdır. Bunu da bir seslenişte bulundum. Haksız tarafım varsa beni uyarsınlar. Çünkü İl Özel İdaresi çalışma usulü aynı şekilde Büyükşehir Belediye yasalarında var olduğu hükmü mevcuttur. Bu çalışma usulü iyi bilinmelidir. Aksi halde verimli çalışma olmaz hal böyle iken yine de meclis üyelerimize başarılar diliyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi