DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

İnsanların diğer canlılardan farklı yönü


Bu makale 2017-12-18 09:14:41 eklenmiş ve 87 kez görüntülenmiştir.
Celal Çetin

Düşünmek düşünerek fikir üretmek, ürettiklerini de hayatın içine ekerek hayata geçirmektir. İnsanların yaradılışında bu özellikler sadece insanda vardır. Bu nedenle düşünmeyen üretmeyen ürettiklerini hayata geçirerek uygulamayan insanın diğer canlılardan farkı kalmayabilir. İnsanın diğer canlılardan fark eden bu üstünlüğünden bahsedilemez. Çünkü düşünmek düşünerek fikir üretmek sonuçta insanın saygınlığını sağlayan bir emek biçimi ve insani bir  davranıştır.

İnsan, iyisi ve kötüsü belli olan değerlendirmelere tabi tutulan davranışları sergiler. Çünkü iyiyi kötüyü ayırabilmek insanın ve insan olmanın temel unsurudur. Toplumda ahlaki değerlendirmeler böyle yapılır. Bu hususlar yasalarda yer almaz, fakat halkın gözünde toplumun önünde bu şekilde ölçülür. Bu hususlar güvene dönüşür. İnsan üzerinde halkın bu görüşü bir karne notu gibidir. Bu nedenle düşünmeliyiz ve ürettiğimiz fikri kavga değil barış ve güven ortamına çiçek tohumu ekip huzuru ve mutluluğu yaşamalıyız.

İnsanlık tarihini iyi bilen ve düşünen aydınlara günümüzde saygı  duyma özelliği  kalmamaktadır. Çünkü bu nitelikte olmayan bazı insanlarda kendi kendine olumsuz üstünlüğünü sergileyip, kendini üstün görmektedir. Bu nedeni de eğitim ve öğretim kaliteli verilmeyişinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hayata kavga ve kötülükler hakim olmaya devam etmektedir. Bu olumsuzluklar insanlar arasında iç açıcı değildir. Kim ne olursa olsun kim ne düşünürse düşünsün her insan birbirinin düşüncesine saygı duyması gerekir, bu yaşanan hayatın güzelliğidir.

Düşünmek ve düşünerek fikir üretmezseniz sahneye her gün yeni yüzler ve yeni kavramlar atılarak planlar yapılıp, sizleri rahatça ikna ederek çatıştırabilirler. Çünkü onlar kendileri  çatışmaz, çatıştırırlar bu nedenle aklın bilgiyi mi yoksa bilginin aklı mı yarattığını onlat bilmezler. Çünkü düşünce özgürlüğü onlar için satılık bir mal gibi tanınır. Bu nedenle insan okuduğunu öğrendiğini düşünmeye yöneltmesi  gerekir. Çünkü düşünmedikten sonra okumanın hiçbir faydası olmaz. Okuduğunu tartarak değerlendireceksin. İçinden doğru olanı çekip alacaksın. Bu hususta bakın Allah ne diyor, okuyup duyuyorsunuz hala düşünmeyecek misiniz (Bakara 44). 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi