DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Tarihi okumayan millet her zaman hüsrana uğrar


Bu makale 2017-11-28 08:32:31 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.
Celal Çetin

Atatürk dönemi hariç, İktidarla bürokrasinin Türkiye'ye özgü bir sorunu vardır ve her zaman görülmüştür. Türkiye'deki bürokrasi yapısı güçlü sınıfların baskı aracı olarak görülüyor, bu uygunsuz gelişme Türkiye'de demokrasinin olmadığını gösteriyor bu husus hiç iç açıcı değildir.

Osmanlı dönemin sonlarında düzenin bozulduğu dönemlerde devlet sınıflanmış  bazı yönetici kadroları halkın dışında ve üstünde kalarak bürokrat sınıf ağaların ve güç odaklarının yanında yer almışlar ve bozulan bu düzenin başlaması ile dış güçlerin sömürü düzeni yerine hızla almıştır.

Bu nedenle bürokratlar Osmanlı sarayının bürokratı olmaktan  daha çok emperyalizmin bürokratı olma çabasına girmişlerdir. Bunun yanı sıra İslam dini araç edilmeye başlamış ve saltanat sürdürme işlevi belirli kesimler tarafından başlamış ve sonuçta Osmanlı Devleti işbirlikçi sermayenin baskısı altına girmiştir ve sonra bağımsız hareket etmenin imkansız değilse bile çok güç durumlara girmiştir.

Bu olumsuz oluşumlar ve gelişmeler nedeniyle, Osmanlı  Devleti kapitalist üretim tarzına girerek sanayi işletmeleri kapitalizmin vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir ve sonuçta Osmanlı Devleti'nin çöküşü ile çok zor şartlar altında, bugünkü var olan Türkiye Cumhuriyetini Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile kurmuşlardır. Bu nedenle dünü ve bugünü  iyi analiz ederek düşünmemiz gerekli dostlar çünkü tarihini okumayan ve bilmeyen insanlar, önündeki devam eden hayatın değerini bilmez ve anlamaz  bu nedenle insan çelişkiyi hayatla birlikte bir olup bu çelişkiyi ortak yaşar okuyucu dostlarıma selam.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi