DOLAR: 4.08 TL
EURO: 4.96 TL
Mersin
+26C

Ortadoğu-1(Tarih geçmişimizi gösteren bir aynadır)


Bu makale 2017-11-24 08:24:20 eklenmiş ve 181 kez görüntülenmiştir.
İsmet Kadıoğlu

İnsan bugünün ve geleceğini geçmişine bakarak planlaması gerekir. Milletlerin de varlıklarını koruyup devam ettirebilmesi için geçmişteki olayları bilip bunlardan ders çıkarması ve gerekli tedbirleri alması gerekir. Tarih, geçmişimize ışık tutan bir aynadır.

Mustafa Kemal Atatürk bu konunun önemini şu sözleriyle belirtmiştir: "Tarih ne güzel aynadır. Bugünkü uyanışı düne, geçmişe borçluyuz."

Tarih; milletlerin geçmişlerinde var olan olayları, yer ve zaman vererek, bunlarla ilgili kaynaklar göstererek ve olayları neden- sonuç ilişkisi göstererek inceleyen bilim dalı diye tarif ediliyor.

Tarih gelecektir. Çünkü tarih, geçmiş olayları inceleyip, oradan ulaşılacak bilgi ve deneyimlerle geleceğimize yön veren bilimin adıdır. Tarih bize şimdiki zamanımızı ve geleceğimizi kurmada yol gösterecek rehberdir.

Prof. Dr. Halaçoğlu, kitaplarında geleceğimizin, tarihimizi doğru bilmemize bağlı olduğunu yazıyor.

İ. Haldun, "Geçmiş, bugüne suyun suya benzediğinden deha fazla benzer" demiştir.

Tarihini bilmeyen bir millet, geleceğini de doğru şekillendiremez. Geçmişte komşu ülkelerle olan ilişkisini bilmiyorsa, bugün hangi konumda olduğunu göremez. Haklı olarak geleceği için de doğru girişimlerde bulunamaz. Bu sebeple tarihimizi, yani geçmişimizi bilmemiz gerekiyor.

"Nükte yapmayı seven Yahya kemal, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışını görmüş ve yeni bir devletin kuruluş sürecine dahil olup, her türlü çatışmaya, özveriye, hileye, desiseye tanıklık ediyor olmasına rağmen, 'Rindlerin Akşamı' gibi şiirler yazabilen, 'Günler kısaldı, Kanlıca'nın ihtiyarları/ Bir bir hatırlamakta geçmiş sonbaharları' diyerek bir anlamda iyileşmeyi/ kurtulmayı mazide aradığını görmekteyiz."

Tarihimizdeki Türk devletleri ve onlara ait olayları bilmemiz gerekir ve onların olumlularını almak ve olumsuzluklarında ders çıkarmamız gerekir. Tarihte Türk devletlerinin bazılarının isimleri şöyle: Hun İmparatorluğu, Göktürk İmparatorluğu, Uygur Devleti, Karahanlı devleti, Osmanlı İmparatorluğu gibi.

Osmanlı Devleti'nin yıkılışı ve devamında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin geçmişine bakmamız gerekir düşüncesiyle; değişik kaynaklardan elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Birkaç bölümden oluşacak bu hazırlığımda; Ortadoğu'da sınırların yeniden belirlenmesi için milyonlarca kilometre uzaktan gelen devletlerin Ortadoğu'da yaptıkları karşısında, Türkiye'nin ne yapması gerektiğine ve Ortadoğu'daki haklarına bir bakalım istedim. Bu amaçla da herkesin kafasına takılıp tam karşılığını bilmeyebileceğimizi düşünerek; Osmanlı Devleti'nin yıkılışı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu aşamasındaki durumlara ve kararlara ve bunların ne olduğuna bir bakalım istedim. ( Tarihi bilgiler ve terimler değişik kaynaklardan derlenmiş olup kaynak gösterimi yazımın sonunda verilecektir.)

Bu amaçla; Misak-ı Milli, Kuva-yi Milliye, Mondros Antlaşması gibi terimlerin karşılığı nedir? Ortadoğu'nun eski ve yeni konumları; İdlib'e niçin girildi ve dört yıldır devam eden Ortadoğu olaylarında İsrail nerede duruyor ve neden susuyor? Bunlara bir bakalım istedim. (Bu konuya devam edeceğim..)

Hoş kalın. Kasım 2017, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

Not: Dört bölümden oluşan ve dört hafta devam edecek Ortadoğu-1-2-3-4 başlıklı yazılarımın hazırlanışında şu kaynaklardan yararlanmıştır:

Meclis-i Mebusan ve TBMM Zabıt Ceridesi, İstiklal harbimiz, Nutuk, Misak-i Milli ve Türk Dış Politikasında Musul, Kuva-yi Milliye Ruhu Nedir? Gibi… (Bu kaynakçalar diğer bölümler için de geçerlidir.)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi