DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Sosyal oluşumların başlaması ve gelişi


Bu makale 2017-11-13 09:18:22 eklenmiş ve 113 kez görüntülenmiştir.
Celal Çetin

Toplumların oluşturup meydana getiren birim ailedir, aile birimleri kara toprağa saçılarak ekilen tohumların topraktan  çıkması ve yeşermesi gibidir. Aynı zamanda milli duyguların filizlendiği ve milli kültürün ,nesilden nesile  devam  eden önemli bir eğitimin alındığı kurumdur.

Düşüncesini fikrini açıkça ve özgürce söylenebilen çocuklar ve gençler ,aile içindeki  uygun olan koşullarda yetişir ve yetiştirilir. Bu nedenle aile içinde çocuklar ve gençler özgürce yetiştirilmeli ve düşündüğü neyse o düşündüğü fikrini söylemelidir.

Çocuklar ve gençler, düşündüğünü korkmadan ve özgürce söyleyebilmesi için çocukların ve gençlerin yanında kısır çekişmelerin yapılmadan aile bireyleri kendi aralarında aile içi eğitici konuşmalar yapılmalı ailede aile büyükleri, insani ilişkileri gösteren uygulamaları  yaşama geçirmeli  bu uygulamayı çocuklar ve gençler aile içinde görmelidir. Bu uygulama ile yetiştirilen çocuklar ve gençler sağlıklı bir toplumu işte o zaman kendileri kurar ve oluşturur .

Bu uygulamalar aile birimlerinde icra edilip uygulandığı takdirde ailelerin yozlaşması ortadan kalkar ve sağlıklı birer aile birimleri ortaya çıkmış olur. Medeniyetin gelişmesi ilerlemenin gelişmesi kuvvetin oluşmasındaki temel işte bu aile hayatıdır. Aile hayatında bunlar olmadığı takdirde bu hayatta yozlaşma sosyal çöküntü, ekonomik çöküntü ve siyasi bozulmalar bu hayatta ön plana çıkar ve  olumsuzluklar hüküm sürer ve bu nedenle elimizdeki yazan kalemin dilindeki sesten, vicdanların sesindeki terbiyeden olumlu bir yaşam tarzını alıp yaşamamız mümkün olamaz.

Okullarımız toplumumuzun her kesiminden bir araya geldiği aynı şekilde, eğitim ve öğretim gördüğü bir kurumdur. Bu oluşum milli değerlerimiz açısında önem arz eden bir husustur.  Fakat okullarımızda yeterli denetimlerin sistemli bir şekilde olmadığı nedeniyle ve aynı zamanda  eğitim ve öğretim kurumlarında, özel eğitim teşebbüsleri, milli değerlerimizi ve birliğimiz bozmuştur. Tehdit unsuru haline gelmiştir.

İşte o zaman yapılacak en önemli girişim  ve amaç birliği sağlamaktır. Okullarımız devlet memuru yetiştirmek için gençlere diploma vermek yerine ahlaki karakterleri ön planda tutan cumhuriyetini seven dürüst atılgan yetenekli iradeli ve engelleri yok etmede başarılı gençleri yetiştirmede öncülük eden bir kurum olması gereklidir ve şarttır. Bu konuda en verimli kaynak büyük insan Mustafa Kemal Atatürk'tür , bu büyük insanı tanımak ve anlamak yeterli bir altyapıdır.

Bu duygularla sevgi ve saygılar sunarım.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi