DOLAR: 4.08 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

İpe un sermeyin, iş yapın iş ...


Bu makale 2017-09-12 08:43:04 eklenmiş ve 240 kez görüntülenmiştir.
Hüseyin Şinasi

 Bu sene bakanlar kurulu kararı ile kurban bayramı tatili 10 güne çıkarılmıştı. Yetkililer bu uzun bayram tatili nedeniyle 10 milyar liralık bir piyasa oluşacağından söz etmişti. Bu         gerçekten büyük para.

 Bayramı tatili bitti  “evli evine, köylü köyüne döndü. Kurban bayramı öncesi yayınlanan yazımızı şu şekilde bitirmiştik. “Ülkemizde milyonlarca kurban kesiliyor. Kesilen kurbanların, kele, paça, karın, akciğer gibi iç organları genellikle çöpe gidiyor. Bu durum ekonomik olarak büyük bir kayıptır.        Milyonlarla ifade edilebilecek, bu ürünlerin kurban derilerinde olduğu gibi ekonomiye kazandırılması için, başta yerel yönetimlerin, STK’ların ve ticari kuruluşların bir çalışma yapmaları beklenir.  Ekonomiye büyük katkısı olur.” demiştik.

 Üzülerek ifade edelim, kurban bayramında korkulan oldu. Kesilen kurbanların çoğunun kelle, paça, karın, bağırsak, akciğer gibi iç organları çöpe gitti. Geçmiş yıllarda çeşitli kavga ve gürültülere neden olan kurban derileri toplanmadı. Kurban derisi toplama kampanyaları organizasyonsuzluktan sonuçsuz kaldı. Kesilen kurbanların atıkları, çöp bidonlarına ve sağa sola atıldı. Geçmiş yıllarda kurban kesimi sonrasında yağan yağmur etrafı temizler, atıkları alır giderken bu sene yağış olmaması büyük bir çevre kirliliğine neden oldu. Kesilen kurbanların pis kanı, derelere, akarsulara karıştı. Kurban   kesimi konusunda ekonomik anlamda büyük kayıplar yaşandı. 

 Uzun bayram tatili sırasında, turistik tesisler, sahiller,  yaylalar, piknik alanları, dere ve ırmak kenarları, ağaçlık gölgelik her taraf doldu, taştı. Büyük kentler adeta boşaldı. Bayram öncesi ve sonrasında şehirlerarası yollarda,          otogarlarda, havaalanlarında büyük bir yoğunluk yaşandı. Ülke genelinde meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarında, 122 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Trafik kazalarında ortaya çıkan kayıpların boyutu milyonlarla ifade ediliyor.  

 Biraz daha gerilere gidelim. “Tehlike büyük, önlem       alınmalı…” başlıklı yazımızda; “Alaköprü Barajı projesi              kapsamında Sarıağaç, Çaltıbükü, Akine ve Ormancık köylerinin arazileri kamulaştırılmış, köylüler için yeni yerleşim     yerlerinde konutlar yapılmış, çevre düzenlemeleri                gerçekleştirilmiş, kanalizasyon ve paket arıtma sistemi      kurulmuş, hak sahipleri konutlarına yerleşmiştir. 2014 yılından itibaren köylülerin evlerine yerleşmeye başlamasıyla birlikte kanalizasyon atıklarının, arıtılmadan baraj havzasına ve  Dragon Çayına bırakıldığına ilişkin dedikodular yayınlaşmış, resmi makamlara şikâyet dilekçeleri gitmiş. Malaklar Köyünde cezaevi atıklarının bir dereye akmaya devam etiği, kokudan ve sivrisinekten halkın rahatsız olduğu konuşuluyor. Ancak halk arasındaki bu şikâyetlerin sonuçsuz kaldığı, hiçbir kurumun ilgilenmediği yerel basında ve sosyal medyada dile getiriliyor. “

“Vakit geçmiş değil, proje henüz daha tamamlanmağı için DSİ’nin, kalıcı konutların yapımını üstelenen Çevre ve          Şehircilik Bakanlığının, Mersin Valiliğinin, Anamur                    Kaymakamlığının, Mersin Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri lazım. “Bize bağlı değil, bizi ilgilendirmez” demenin haklı bir nedeni yoktur.” demişiz.

 Konunun Anamur Belediye Meclisi toplantılarda gündeme geldiği ve konuşulduğunu öğrendik. Ancak sorunun çözümü noktasında topun tacı atıldığı görülüyor. Elbette yazışmalar yapılacak, ilgili kurumlar uyarılacak. Ama bunların ötesinde geçici bir çözüm olarak yapılabileceklerin dile getirilmesi gerekirdi. Gelmemiş.

 Alaköprü projesi çevre kirliliği konusunda yapılabilecek ilk şey söz konusu köylerin paket arıtma tesislerinin adam gibi çalıştırılması, çalışmıyorsa biriken atıkların çekilip, araçlarla arıtma tesisine taşınmasıdır. İleri aşamada bu köylerin         kanalizasyonlarının projelendirilip ana şebekeye bağlanmasıdır.  Bunlar yapılamayacak şeyler değildir. Ama siz kalkar “bu konu bizi ilgilendirmez, bize daha devir yapılmadı” gibi mazeretlerin arkasına sığınırsanız. Buna ipe un sermek denir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi