DOLAR: 4.08 TL
EURO: 4.96 TL
Mersin
+26C

Hüseyin Meteres ile görüşmem ve yandı Kükür -2-


Bu makale 2017-07-12 10:13:40 eklenmiş ve 332 kez görüntülenmiştir.
İsmet Kadıoğlu

Müdür Bey'e sizin sorumluluğunuzda ne yatınız ya da ne yapmalısınız dediğimde kendisi, bizim görevimizin 3 aşaması var dedi. Birincisi, yangının söndürülmesi, ikinci aşaması adli kısmı, üçüncü aşaması da teknik tespit ve değerlendirmelerdir dedi. 

Söndürme olan birinci aşamasında yine önceliğimiz can kaybının olmamasını sağlamaya çalışmak. Yani tahliye var ise, gerekirse ormanın yanmasını göze alarak öncelikli insanların tahliyesi ya da kurtarılmasına yardımcı olmak dedi. Bu konuda gereken titizlik gösterildi ve jandarma yerleşen kişiler az olmasına rağmen, olanların en kısa zamanda tahliye edilmesini sağladı. Tahliye sonrası yerleşim mahallerinin yanmaması için yangın oralarda kontrol altına alındı. Uzun ve zorlu çalışmalar sonunda orman içinde ilerleyen ateş kontrol altına alındı dedi.

Birinci aşamadaki yangın söndürmede kimler ve hangi kuruluşlar yardımcı olduğunu sordum. Hüseyin Bey, kendi kurumlarından Konya, Adana ve Maraş bölgelerinden kişi ve araçların geldiğini söyledi. Ayrıca Mersin bölgesine ait yardımların zorunlu olarak görev gereği oldukça fazla olduğunu ifade ettiler. Bunun dışında birinci aşamada yani söndürme aşamasında köylülere, köyümüzün muhtarı Gülbay Almaz'a ve kooperatif başkanın yardımlarından bahsetti ve benim aracılığımla çok teşekkür ettiğini ifade ettiler. Ayrıca özel şahıs ya da kurum ve kuruluşların yardımlarının olup olmadığını sorduğumda kendisinin bu konuda bilgi sahibi olmadığını ama söndürme çalışması yapanlara, genelde su ve yiyecek yardımlarının yapılmasının normal olduğunu ve bu konuda kendisinin bilgilendirilmesi halinde kendilerine bir şekilde teşekkür edebileceklerini ifade ettiler.

Konuşmamızın devamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, Bozyazı Belediyesi'nin, Anamur Belediyesi'nin yardımlarının olduğunu ve kendilerini sürekli takip ettiklerini söyledi. Hatta Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe'nin yangın yerine geldiğini ancak kendisiyle görüşemediğini söyledi. Sanırım Anamur Kaymakamlığı'na vekalet eden Bozyazı Kaymakamı'nın da takip ettiğini ve ilgisini söyledi. Ve herkese aracılığımızla teşekkür etti. Ayrıca ben de yangın mağduru bir köylü olarak herkese teşekkür ediyor Allah razı olsun diyorum.

Ve bu birinci bölüm söndürme kısmının geçildiğini ama ekiplerin hala yangın yerinde olduğunu, zira bu aşamanın devamı olan soğutma kısmıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade etti İşletme Müdürümüz Hüseyin Meteres. Ben de ayrıca Hüseyin Bey'e çabası, çalışkanlığı, gayreti ve her türlü ilgi ve alakası için teşekkür ediyor, bir daha ciğerlerimizin yanmamasını Allah'tan diliyorum. İlgililerden varsa hataların ve yanlışlıkların günün teknolojisine uygun düzenlemelerin yapılmasını istiyorum. 

Maşatla Asmaca arasında dere var ve iki mahalle(yerleşim yeri) arası 4-5 kilometre, sarp kayalıklar ve çam ormanlarıyla her yer kaplı. Maşat'tan Asmaca'ya  bu aralıktan yürüyerek ulaşmak oldukça zor. Maşat, Köyceğiz, Akçaalan, Hasanbükü ve Enişbükü gibi yerleşim yerleri, Aşağı Kükür'den gelen yol üzeridir. Hasanbükü'ne elektrik Sazak'tan geliyor. Maşat'tan da yerleşim yeri olmayan ve çok uzun mesafeden ve çok yükseklikteki ağaçlara bağlantı yaparak ya da zorlukla zemine yerleştirilmiş direklerle elektrik telleri, bahsettiğim sarp aralıktan ormanın içinden Asmaca'ya bağlanmış. Bu bölümde ne yol var ne de yaşayan. Yıllardır oraların kontrol edildiğini de sanmıyorum.

Adli kısmını ilgilendiren bu yangından kimin sorumlu olabileceğini ve bu konuda bildikleriniz nelerdir diye sordum.  Bu soruma Hüseyin Bey şu düşüncelerini ifade ederek cevap verdi: Kim olduğunu kesin bilemeyiz, ancak yangının o tarif ettiğim yerden çıktığına göre, elektrik telleri ve direklerden olabileceğini sanıyoruz. Zira direklerde eğrilmelerin olduğundan ve tellerin sarkıklığından bahsedilmekte. O bölgede insan yaşamadığına ve hayvan otlatan çoban da olmadığına göre, elektrik tellerinin ve direklerin rüzgar ve sıcakla ilgili olarak yangını çıkarabileceğini kesin olmamakla birlikte söylenebilir dedi.

Üçüncü aşama kısmında teknik tespitlerin henüz tamamlanmadığını konuşmalarından anlaşılmakla birlikte, basına 200 hektar yangın olduğunu önceden söylediklerini ama 600 hektardan daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz dedi. 

Ben bu arada 30 hektarlık bir başka yerdeki yangınları haberlerde sürekli verdiklerini ama bu bizim köydeki yangından çok az bahsedildiğini ve nedenini sordum Hüseyin Meteres'e. Köyün bulunduğu yerin turizm yeri olmamasından, yerleşim yerinin önem derecesinden ve can ve mal kaybının olmamasından olabileceğini ifade ettiler.

Müdür beye sormayı unuttum ama diğer elde ettiğim bilgilere göre; yangında Anamur orman işletme müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra yangın söndürme helikopteri ve uçak yönlendirildi. 5 helikopter, 2 uçak, 34 arazör, 20 su tankı, 4 dozer, 2 greyder ve 2 kepçe ile 200 orman işçisi ve 24 teknik elemanla yangına müdahale edilmiştir. Ayrıca köylülerin desteği de var

Allah'tan bundan sonrasında, daha büyük bu ve benzeri afetten bizleri korusun. 

Hoş kalın. Temmuz 2017 Anamur.

                                                 Bitti 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi