DOLAR: 4.08 TL
EURO: 4.96 TL
Mersin
+26C

Hüseyin Meteres ile görüşmem ve yandı Kükür -1-


Bu makale 2017-07-11 09:25:32 eklenmiş ve 267 kez görüntülenmiştir.
İsmet Kadıoğlu

Antalya'dan Anamur'a geldiğimde sevgili Oktay Demir'in yanına uğrayıp benim köy Kükür'de çıkan yangından bahsettik. Oktay Bey, hocam yangın ve köyle ilgili hatıralarınız ve bunlardan yok olanlar varsa bahseder misin dedi. Onun üzerine köyümle ilgili bir takım bilgi ve hatıralarımı geçen bölümde yazmıştım. Bu günkü yazımda kalanları ve Orman İşletmesi Müdürü Hüseyin Meteres'le yangın konusundaki görüşmemizden bahsedeceğim.

Köylünün söylemiyle bakım memuru, herhalde resmi adı orman muhafaza memuru köylerde görevli olurdu. Ormanı kesen yani bir şekilde ormana zarar veren kişilerin yapacakları kötü işleri engellemek için. Özellikle bakım memurunu gören çobanlar keserlerini saklarlardı. Zira keser taşımak ormanı kesecek anlamındaydı ve yasaktı herhalde.

Kaşdişlen'den bu memurlardan biri babamın çok yakın dostu Karaçavuş idi. Köye geldiği zaman babamın misafiri olurdu. Bir keresinde bana gizlice babanın keseri nerde nereye saklar diye sordu, ben de yerini söylemiştim. Herhalde, "Çocuktan al haberi" sözü böyle bir şey için söylenmiştir.

Köyümüzün mahallerinde olduğu gibi, bizim ailenin kaldığı mahallemizde 6 kardeşin ortak olduğu, ulu çınar dediğimiz, piladan ağaçları gibi çok büyük, üçü de farklı türden üç cevizimiz vardı. Bu cevizlerin silkme zamanı (Ağustos veya Eylül ayları) iki üç kişi ağaçların başına çıkar sırıklarla silkelerlerdi. İşte ceviz silkme sırıkları da(4 veya 5 metre uzunluğunda) çam ağaçlarının o uzunluktaki ince fidanlarından kesilerek yapılırdı. Tabi bu fidanların kesilmesi de aslında yasaklardandı. Herhalde "bal tutan parmağını yalar" sözüne katılmasam da, köylü bu ve benzeri şeyleri yapmak ve hayatını devam ettirmek zorunluluğu bunu gerektiriyordu.

Kükür'de bir tane ilkokul 1957 yılında resmen açılmıştı. Ben birinci sınıfı Kılıç köyündeki okulda okudum. İkinci sınıfı kendi köyümde Görpe'de okudum. Benim evimle okul arasını yürüme mesafesi 2 saatte gider, 2 saatte gelirdik. Ve bütün gidilen yürüme yolu çam ormanları içindendi. Her sabah okula gelirken her öğrenci okulun sobasında yakmak üzere ormandan bir metre gibi bir odun getirmek zorundaydı. Şimdiki yangında yanan 6 evin bulunduğu Asmaca ve bizim ev arası sarp kayalıklar ve dağlık yerlerdi. Bu yoldan at ya da eşek gidemezdi. Ancak bizler gibi alışmak zorunda olan alışmış köylüler ve köylünün keçileri gidebilirdi. 

Asmaca'da halamlar Bakır soy isimli aileler, Topşar soy isimli aileler, Uysal soy isimli aileler, Bulut soy isimliler, Sevgili soy isimli aileler otururdu. Ve kalabalıktı. Halama biz Goca hala derdik. Kış günleri ben ikinci sınıfta okurken aradaki bahsettiğim yoldan karanlıkta (çıralar yakılır elinde havaya tutarak önünü görmeye çalışılırdı) eve ulaşılırdı. 

Köyümüzdeki bu yangın olayında ben kendim Antalya'daydım. Ancak belirli noktalardaki ulaşabileceğim köylülerime telefonla ulaşarak sağ olsunlar beni bilgilendirdiler. Eski muhtarımız Mehmet Kabak ile sık sık görüşüp bilgi aldım. 

Ayrıca Akçaalan dediğimiz babam rahmetlinin de badem ağaçlarının olduğu ekilir alanı ve bahçe evlerini yangın gelmesi halinde korumak için hazır duran amcam oğlu Nihat ve İmdat'la görüşüp bilgi aldım. Muhtara Gülbay Almaz'a ulaşamadığım için ki, elektrikler de kesildiği için telefonların şarjları olmadığından ulaşım zorluğu vardı. Ve boş da olsa yanıp kül olan çocukluk ve gençlik hatıralarıyla dolu evleri yanan Asmaca'daki halamın torunu Süleyman Bulut ile görüştüm.

Devamında Anamur'a geldim ve yangın kontrol altına alınmış soğutma işlemleri için ilgililer görevleri başında devam ediyor olduğunu öğrendim. Bir takım kesin ve net bilgileri yazabilmem için bu olayın sorumlusunu yani Anamur Orman İşletme Müdürü ile görüşmek üzere bir öğlen arası çıkışında kendisinin makamına ulaştım. İşletme Müdürü Hüseyin Meteres, yangın konusunda şefleri ile toplantı halindeydi. Birkaç dakika bekledikten sonra bizi kendileri kabul buyurdular. Ortaokul arkadaşım Hikmet Meteres'in yeğeni olduğunu ve Hikmet'in benim okul arkadaşım olduğunu söyleyip ondan kısaca bahsettikten ve kendimi bu şekliyle ifade ettikten sonra köyümüzdeki yangın hakkında benim öğrenmek istediklerimi ve kendisinin bana söylemek istediklerini, sağ olsunlar geniş bir zaman ayırmaktan çekinmeden ve yemek zamanı olmasına rağmen, kesin olmamakla birlikte her türlü bilgiyi bize kendileri takdim ettiler. Konuşmalarından dolu dolu, işletme ve işletmenin görevleri arasında olan yangın konusuna hakim, sorumlu bir kişi olduğunu gördüm ve yangın söndürme çalışmasında çevresine katılan ve kendisine yardımcı olan kişi ve kurumları tek tek saymasından çevreye geniş bir gözle bakabildiğini gördüm. Zira yapılanları tek tek ve rahat ve seri bir şekilde konuşması onu gösteriyordu.  

Önce Müdür Bey'e yangın söndürme konusunda hangi kurumun sorumlu olduğunu sordum. Valinin yönlendirmesiyle yangın söndürmesi kendilerinin ama insan hayatı konusunda, örneğin yerleşim yerlerindeki insanların tehlike altında olması halinde jandarma sorumlu olduğunu söyledi. Ve Asmaca'da birkaç kişinin tahliyesinin ve Maşat yerleşim yerindeki boşaltma işlemlerini jandarmanın yaptığını söyledi. Ben de Maşat'da eski köy muhtarı Mehmet Kabak'tan bu yönde bilgiler almıştım bu bildiklerimi Hüseyin Bey doğrulamış oldular.

                                                                                                                                                                                                                                                      Devam edecek

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi