DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL
Mersin
+26C

2. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği başladı

Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşları arasında yer aldığı, Mersin Üniversitesi koordinasyonunda, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi 4007-Bilim Şenliği Destekleme Programı kapsamında düzenlenen, 2. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği başladı.
Bu haber 2017-06-08 09:15:24 eklenmiştir.
Test

Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşları arasında yer aldığı, Mersin Üniversitesi koordinasyonunda, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi 4007-Bilim Şenliği Destekleme Programı kapsamında düzenlenen, 2. Uluslararası Mersin Bilim Şenliği başladı. 
Yenişehir CNR EXPO Fuar Alanında gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek olan şenliğin açılışında konuşan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Türkiye'nin küresel ölçekte ağırlığını gittikçe arttırdığını belirterek, ülkemizin bu konumunu daha ileri noktalara taşımanın, daha güçlü ve müreffeh bir ülke olmanın yolunun eğitim ve sanayi başta olmak üzere tüm sektörlerde daha fazla bilim ve teknoloji üretmekten geçtiğini vurguladı.
Eğitim sisteminin de bu koşullara göre uyarlandığının altını çizen Çakacak, devletin araştırma ve geliştirmeye gittikçe artan oranda kaynak tahsis ettiğini ve özel sektörü de bu alanlarda daha fazla teşvik ettiğini söyledi.
Özellikle gençlerin imkan ve fırsat verildiğinde ulusal ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atabildiklerini kaydeden Çakacak, gelecekte bilim ve teknolojiyi daha fazla üreten ve ürettiğini paylaşan bir ülke olmak için bu tür etkinliklerin sayısının arttırılacağını ifade etti. Bilim şenliğinin gençlerin çeşitli fikirlerini projelendirerek pratiğe dönüştürecek çalışmalar yapmaya teşvik edeceğine ve gelişimlerine katkıda bulunacağına olan inancını dile getiren Vali Çakacak, şenliğin asıl amacının gençlere bilim üretmenin vermiş olduğu hazzı tatmalarını sağlamak olduğunu belirtti.
“Her çağın odağında insan vardır”
Gerçekleştirilen Bilim Şenliğinin temel hedefinin, milletin ihtiyacı olan sayı ve kalitede insan yetiştirebilmek için gerekli olan farkındalığı ve düşünce altyapısını oluşturmak olduğunu söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Mersin’in karar vericileri ve Mersin’e hizmet edenler olarak bugün burada bir araya gelmemizin sebebi, çöküşlerin en zayıf, yükselişlerin en güçlü halkası eğitimli, donanımlı ve inanmış insan kaynağıdır. Çağın gereklerine göre yetişmiş, aynı idealler etrafında kenetlenmiş bir millet kadar büyük bir güç yoktur. Çağın adı eski, orta, yeni ya da siber olmuş fark etmiyor. Her çağın odağında insan, insanın odağında ise yüksek idealler vardır. İki gün sürecek bilim şenliğimizin temel hedefi budur. Milletimizin ihtiyacı olan sayı ve kalitede insan yetiştirmek için gerekli olan farkındalığı ve düşünce altyapısını oluşturmaktır” dedi.
Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı da bilim şenliği ile ilgili bilgiler aktardığı konuşmasında, Mersin Üniversitesi’nin toplumda bilim kültürünün oluşması, yaygınlaşması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla pek çok çalışma yürüttüğünü ifade ederek, bu kapsamda Türkiye’ye örnek bir model olarak sürülen Mersin Çocuk Üniversitesi yapılanmasının Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle kurulduğu bilgisini verdi.
İki gün sürecek olan şenlik boyunca uluslararası ve ulusal düzeyde 150 akademisyenin atölye çalışmaları yaptıracağı, il genelinden 400 ortaokul ve lise öğrencisi tarafından sunulan toplam 202 adet projenin sergileneceği ve birçok bilimsel gösterinin düzenleneceği ifade edilirken, bu yıl şenliğe 6 farklı ülkeden 7 kurum, Türkiye'den ise 27 farklı şehirden 39 kurum, Mersin Üniversitesi akademisyenleri ile kentte yer alan kurum ve kuruluşların katılacağı belirtildi.

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : Mersin Valiliği Mersin Büyükşehir Belediyesi TÜBİTAK bilim fuarı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi