DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL
Mersin
+26C

Türk salyangozu Uzak Doğu sofralarında

Türkiye'de tüketimi olmayan, sadece ihracata yönelik avlanan deniz salyangozunun geçen yılki ihracatı, önceki yıla göre yüzde 46 artış göstererek 12 milyon 561 bin 483 dolara yükseldi. Söz konusu dönemde ilk sırayı 7 milyon 625 bin 10 dolarlık ihracatla Güney Kore aldı.
Bu haber 2018-02-13 08:32:33 eklenmiştir.
Test

Türkiye'de avlanan deniz salyangozunun 2017'deki ihracatı, önceki yıla göre yüzde 46 artış gösterdi. 

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) kayıtlarından derlediği bilgiye göre, Türkiye'den Uzak Doğu ülkelerine 2016'da bin 435 ton salyangoz ihraç edilerek, karşılığında 8 milyon 608 bin 211 dolar gelir sağlanmıştı.

Ülkeden geçen yıl ise 2 bin 49 ton salyangoz ihracatı karşılığında 12 milyon 561 bin 483 dolar gelir elde edildi

Böylelikle Türkiye'den geçen yıl yapılan deniz salyangozu ihracatı, önceki yıla oranla miktarda yüzde 43, değerde de yüzde 46 arttı.

Güney Kore ilk sırada

Türkiye geneli yapılan ihracatta 7 milyon 625 bin 10 dolarla Güney Kore ilk sırayı alırken, 2 milyon 175 bin 640 dolarla Japonya ikinci, 1 milyon 851 bin 702 dolarla Çin de üçüncü sırada yer aldı.

Söz konusu dönemde Tayvan'a 861 bin 928, Yunanistan'a da 47 bin 204 dolarlık deniz salyangozu ihraç edildi.

Bu dönemde Doğu Karadeniz'den de Uzak Doğu'ya bin 240 ton salyangoz ihraç edilerek karşılığında da 7 milyon 261 bin 557 dolar gelir elde edildi.Bu bölgeden yapılan ihracatta da 5 milyon 653 bin 438 dolarla Güney Kore birinci, 802 bin 20 dolarla Japonya ikinci, 625 bin 591 dolarla Çin üçüncü sırada yer aldı. Söz konusu dönemde Tayvan'a da 180 bin 508 dolarlık ihracat gerçekleştirildi."Türkiye ihracatta ön planda"DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de deniz salyangozu tüketimi olmamasına karşın ülkenin ihracatta ön planda olduğunu söyledi.

Ülkeden salyangoz ihracatının yüzde 46 oranında arttığını vurgulayan Gürdoğan, bu yıl Uzak Doğu dışında Yunanistan'a da ilk kez ihracat yapıldığını ifade etti.Gürdoğan, Doğu Karadeniz'in de salyangoz ihracatında önemli bir potansiyel oluşturduğuna dikkati çekerek, bölgeden yapılan ihracatın 7 milyon 261 bin 557 dolara ulaştığını aktardı.

Trabzon'un da deniz salyangozu ihracatında ön planda olduğunu anlatan Gürdoğan, Türkiye'de en fazla deniz salyangozu ihracatının Trabzon merkezli firmalar tarafından yapıldığını kaydetti.Gürdoğan, ihracatın daha da artmasını beklediklerine işaret ederek, şunları söyledi:

"Ürün tedarikinde yaşanan ve avlanma sezonuna tabi tutulan deniz salyangozu için bürokrasi kanalında yaşanan sorunların ortadan kalkması, ihracatı daha da üst noktalara ulaştıracaktır. 1 Nisan-30 Ağustos tarihleri arasında getirilen avlanma yasağı nedeniyle ihracatçının ürün tedarik edememesi, 6 ay boyunca tesislerin kapalı olması, ihracatın istenilen potansiyele ulaşmasını engellemektedir."

Türkiye dışında Karadeniz'de sahili olan hiçbir ülkenin bu şekilde kısıtlama getirmediğini belirten Gürdoğan, alıcıların 12 ay düzenli ve yeterli sevkiyat yapabilen satıcıları tercih ettiğini de sözlerine           ekledi. (İHA)

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : Türk salyangozu Uzak Doğu sofralarında
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi