DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL
Mersin
+26C

Elvan: "Sanayi üretimindeki güçlü artış, büyümeyi desteklemeye devam ediyor"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, sanayi üretiminin 2017 Aralık ayında beklenenin üzerinde büyüme gösterdiğini belirterek, "Bu göstergeler önümüzdeki dönemde yeni yatırımların en önemli habercisidir. Bu da üretimin, ihracatın ve istihdamın artmasında temel rolü oynayacaktır. Güçlü ekonomimiz, reel sektörümüzün dinamizmi ile emin adımlarla yoluna devam edecektir" dedi.
Bu haber 2018-02-09 15:15:57 eklenmiştir.
Test

Aralık ayı sanayi üretimi verilerini değerlendiren Elvan, beklentilerin üzerinde büyüme gösteren sanayi üretiminin, 2017 yılı Aralık ayında yüzde 8.7 artış ile aynı dönem itibarıyla son 7 yılın en yüksek artış oranına ulaştığını vurguladı. 2017 yılında ortalama artışın yüzde 6.3 ile son 6 yılın en yüksek olduğunu kaydeden Elvan, "2017 yılının son çeyreğinde sanayide üretim yüzde 7.8, imalat sanayinde üretim yüzde 8 oranında artmıştır. Bu rakamlar, yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme beklediğimiz 2017 yılı için güçlü bir altyapı oluşturmuştur" diye konuştu.

Alt kalemlere bakıldığında yine aralık ayında tüm ana sanayi gruplarında üretim artışı gerçekleştiğine dikkat çeken Elvan, "Bu kapsamda, sermaye malı üretimi yüzde 10.7, ara malı üretimi yüzde 13.9 ve dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 5.4 oranında artmıştır. Buna göre yılın son çeyreğinde sermaye malı üretimi yüzde 11.8, ara malı üretimi yüzde 9.3 oranında yükselmiştir. Sanayi üretiminde gözlenen bu güçlü ivme, 2018 yılı büyüme beklentilerini yukarı çekmektedir" ifadelerini kullandı.

Yatırım eğilimini ortaya koyan diğer önemli bir göstergenin de kapasite kullanım oranlarındaki artış olduğunu belirten Elvan, şu ifadeleri kullandı:

"Nitekim aralık ayında kapasite kullanım oranı yüzde 79 ve Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 54.9 ile yüksek seviyesini korumuştur. Yıllık olarak kapasite kullanım oranı 2017 yılında yüzde 78.5 seviyesine ulaşmıştır. Bu oran son 9 yılın en yükseğidir. PMI ise yıllık olarak 52.8 ile 2011 sonrasında en yüksek düzeye ulaşmıştır. Bu göstergeler önümüzdeki dönemde yeni yatırımların en önemli habercisidir. Bu da üretimin, ihracatın ve istihdamın artmasında temel rolü oynayacaktır. Güçlü ekonomimiz, reel sektörümüzün dinamizmi ile emin adımlarla yoluna devam edecektir. 2017 yıllık büyüme hızının yüzde 7'nin üzerinde gerçekleşmesini ve 2018 yılına da güçlü bir giriş yapmasını bekliyoruz. Türkiye ekonomisi iç ve dış tüm olumsuz algı operasyonlarına rağmen, güçlü ve kararlı bir şekilde yoluna devam                        etmektedir." (İHA)

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : mersin haberleri güncel haberler son dakika haberler yerel haberler Elvan Sanayi üretimindeki güçlü artış büyümeyi desteklemeye devam ediyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi