DOLAR: 4.56 TL
EURO: 5.36 TL
Mersin
+26C

Kavak; Aile şirketlerinin ikinci nesilde hayatta kalma oranı sadece yüzde 7

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, dünyada şirketlerin yüzde 90'ının aile şirketi olduğunu belirterek, "Bu oran ülkemizde yüzde 96 seviyelerindedir. Bu şirketlerin ikinci nesilde hayatta kalma oranı ise sadece yüzde 7'dir" dedi.
Bu haber 2018-02-09 08:12:29 eklenmiştir.
Test

AKİB Akademi 10 Şubat 2018 tarihinde Antakya’da, “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümleri Eğitimi” düzenleyecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Kavak, her yıl Fortune 500'e giren şirketlerden bir bölümünün sonraki yıl ya liste dışında kaldığını yada battığını belirterek, "Hele daha gerilere, 1970’lere gittiğinizde, o dönemin yıldızı olan şirketlerin bugün hayatta olmadığını görüyorsunuz. Sadece Türkiye değil, bütün dünya aynı gerçeği yaşıyor.Tüm dünyadaki şirketlerin yüzde 90’ı aile şirketi ki bu oran ülkemizde yüzde 96’larda ve bu şirketlerin ikinci nesilde hayatta kalma oranı sadece yüzde 7. O halde biz şirketlerin ayakta kalması için gerekenlerden çok aile şirketlerinin ayakta kalması için gerekenlerden bahsetmeliyiz. Çünkü zaten aile şirketi olmayan yüzde 10 büyük ve sağlam temelleri ile yoluna devam eden şirketler. Peki o zaman ikinci nesilde sadece yüzde 7’si hayatına devam edebilen bu aile şirketlerinin sorunu ne? Evet yine araştırmalar bize gösteriyor ki bu sorunun cevabı kurumsallaşma. Kurumsallaşma demek aile şirketi olmamak demek değil. Kurumsal bir aile şirketi olmak mümkün" diye konuştu. 

Kurumsallaşmanın şirketlerin ömrünü uzattığını vurgulayan Kavak, "Çünkü kurumsal olmayan bir şirkette şirketin en önemli öz sermayesi olan insan kaynağı, bilgi ve becerilere göre değil kan bağına göre kullanılıyor. Ne yapılacak peki? Burada aile şirketi olmak ve kurumsal olmak kavramları birbiriyle çelişmemeli. Bir şirket hem aile şirketi olabilir hem de kurumsal olabilir. Yani kurumsal bir aile şirketi olmak da bir seçenek. Kurumsal olmak aile üyelerinin yönetimden çekilmesi anlamına gelmiyor. 

Yönetimi bir prosedüre bağlamak da bazen yeterli olabilir. Biz de AKİB Akademi olarak bu ihtiyaçları ve yapılması gerekenleri içeren bir eğitim düzenliyoruz. Bölgemizdeki tüm firmalarımızın bu eğitime katılarak firmalarının yaşam sürelerini uzatmalarını tavsiye ederim" ifadelerini kullandı.

Eğitimde, aile şirketlerinde sürdürülebilirlik, devir ve yönetim sorunları, başarısızlık nedenleri, aile şirketlerinde sürdürülebilirlikte girişimci, ortaklar, izleyen kuşakların sorumlulukları ve çatışmaların yönetimi, aile şirketlerinde istihdam, kurullar, bağımsız üyelikler, aile anayasası oluşturulması ve kullanılabilecek hukuki araçlar ile Türk Ticaret Kanunu ve aile şirketleri konuları ele alınacaktır. 10 Şubat 2018 Cumartesi günü Antakya’da, 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek ve Prof. Dr. Cemal Yükselen tarafından verilecek                        “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümler                             Eğitimi” hakkında AKİB’in akib.org.tr adresli                                 web sayfasından detaylı bilgi alarak programa kayıt yaptırılabilecek.(İHA)

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : mersin haberleri güncel haberler son dakika haberler yerel haberler Kavak Aile şirketlerinin ikinci nesilde hayatta kalma oranı sadece yüzde 7
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi