DOLAR: 4.08 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Başkan Adil; Tunus üzerinden Türkiye ile uğraşıyorlar

Türk-Arap Ekonomi ve Stratejik İşbirliği Derneği (TASCA) Başkanı Dr. Muhammed Al-Adil, Tunus'ta yaşanan olaylara ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Şu anda Kuzey Afrika'da Tunus eksenli bir kriz oluşturmaya çalışıyorlar. Aslında uzaktan Türkiye ile uğraşıyorlar. Uzaktan Türkiye'nin dostlarının hikayelerini engellemeye çalışıyorlar" dedi.
Bu haber 2018-01-14 08:15:45 eklenmiştir.
Test

Adil, 'Türk Arap İşadamları Ekonomi Zirvesi' için geldiği Mersin'de, son dönemde Tunus'ta yaşanan olaylara ilişkin İHA'ya değerlendirmelerde bulundu. İlk 'Arap Baharı'nın 2011 yılında Tunus'ta başladığını hatırlatan Adil, "Gerçekten Tunus'un çok başarılı bir hikayesi var. Çünkü çok istikrarlı bir koalisyon hükümeti oluştu. 2011 yılından bu güne kadar devam eden renkli bir hükümet. Hem İslamcılar var, sosyalistler var, liberaller var her renkten var. Başka 'Arap Baharı' ülkeleriyle mukayese edersek, en istikrarlı ülke diyebiliriz. Tabi bu başarıdan rahatsız olan ülkeler var. Bunlar bazı Avrupa ülkeleri. Çünkü bu devrim, yeni bir vizyon geliştirdi Tunus'ta, artık yeni bir anayasa var ve bu anayasa tüm siyasi renkleri kapsıyor. Ayrıca ekonomik olarak da biraz daha özgür ekonomi politikası uyguluyor. Yani bir Paris'e veya bir Londra'ya ya da bir Washington'a bağlı değil, tamamen milli bir ekonomi çizgisi ile hareket ediyor. Tabi Tunus'un bu politikası bazı iç ve dış çevreleri rahatsız ediyor" diye konuştu.

"Uzaktan Türkiye'nin dostlarının hikayelerini engellemeye çalışıyorlar"

Siyasi olarak da Tunus'un bağımsız bir politika izlediğini dile getiren Adil, Libya konusu ile ilgili ya da Arap veya İslam ülkeleri ile olan ilişkilerinde bağımsız hareket ettiğini vurgulayarak, "Özellikle ve özellikle Türkiye gibi bölgesel bir güçle iyi ilişkiler kurması da bazı iç ve dış mihrakları rahatsız ediyor. Genel bakacak olursak, Türkiye'nin yaşadığı 15 Temmuz olayının, depreminin ardışığını yaşıyoruz şu anda. Katar'da da yaşadık, çünkü Arap dünyasında Türkiye'yi en çok destekleyen kimler var? Körfez ülkelerinde Katar, Kuzey Afrika'da Tunus. Bu ikisinin de hem ekonomik hem de istikrar olarak her alanda başarı hikayeleri var. O nedenle Körfez ülkelerinde yaşanan kriz, Katar eksenli bir kriz. Şu anda Kuzey Afrika'da Tunus eksenli bir kriz oluşturmaya çalışıyorlar. Aslında uzaktan Türkiye ile uğraşıyorlar. Uzaktan Türkiye'nin dostlarının hikayelerini de engellemeye çalışıyorlar. Çünkü en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretlerinde Tunus çok önemli bir duraktı. Aslında Sudan'da da şu anda bir hareketlilik var. Mısır- Sudan ilişkileri şu anda bayağı gerilmiş durumda. Arkasında maalesef bölgesel ve uluslararası güçler var, tahrik ediyorlar şu anda Sudan'ı. Neden? Türkiye-Sudan ilişkileri geliştirilmesin diye" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin İslam dünyasının güvenliği için ne kadar önemli olduğunu herkes fark etti"

Türk-Arap ilişkileri uzmanı olarak, bu bölgeyi takip eden biri olarak, Türkiye'nin ilişkilerini geliştirdiği bütün ülkelerin bir şekilde karıştırılmaya çalışıldığını kaydeden Adil, şöyle devam etti; "Bunu başarabilecekler mi? Zannetmiyorum. Neden? Şu anda gerçekten bu bölgelerde Katar'da, Sudan'da, Tunus'ta ve diğer İslam ülkelerinde çok önemli bir uyanış var. Türkiye'nin İslam dünyasının güvenliği için ne kadar önemli olduğunu herkes fark etti. Özellikle 15 Temmuz'dan sonra. Yeni Türkiye projesinin gerçekten şu anda düşmanları var. Bu düşmanlar hem iç mihraklar hem de dış mihraklar. Bu nedenle bizim İslam dünyasındaki entelektüeller bunun farkında. Muhakkak gerginlikler olabilir, muhakkak ufak tefek sorunlar var.Tunus'ta şu anda sosyal sorunlar deniliyor. Aslında bu sorunlar, diktatör zamanında yani devrimden önce zaten devam eden sorunlar bunlar. Yani şu anda yeniden ön plana çıkarmak, medyada ön plana çıkarmak, gençleri sokağa çıkarmak, güvenlik güçleri ile çatışmalarını sağlamak, tabi buradaki hedef gerginliği daha da arttırmak için. Hem bu uyanışı biraz frenlemek hem de Türkiye gibi lokomotif bir ülkeye yaklaşımı engellemek.Çünkü Türkiye, İslam dünyasına güç veriyor, emel veriyor, vizyon geliştiriyor.(İHA)

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : mersin haberleri güncel haberler son dakika haberler yerel haberler Başkan Adil Tunus üzerinden Türkiye ile uğraşıyorlar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi