DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Bakan Elvan; Birlikte üretelim, birlikte kazanalım

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türk ve Arap ülkelerinin bundan sonra ekonomik ilişkilerini daha da güçlendirmek zorunda olduğunu vurgulayarak, "Biz üretelim siz alın demiyoruz. Gelin birlikte şirketler kuralım, birlikte çalışalım, birlikte kazanalım, birlikte refah seviyemizi artıralım diyoruz. Yoksa başkalarının yaptığını gibi bire mal edip, bine satalım demiyoruz" dedi.
Bu haber 2018-01-14 08:06:58 eklenmiştir.
Test

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kalkınma Bakanlığı himayesinde, Mersin Valiliği koordinasyonunda, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDTA), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ve Türk-Arap İşadamları Derneği'nin (TURAB) destekleriyle Mersin'de düzenlenen 1. Türk-Arap Ekonomi Zirvesi'nin açılışına katıldı.

Açılışta Türk Arap İşadamları Derneği Başkanı Canan Sunay, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut'un ardından kürsüye çıkan Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Abdulvahid El-Maitimi, Türk hükümetine teşekkür etti. Zirvenin çok önemli olduğunu vurgulayan Maitimi, "Türkiye ile çok derin ilişkilerimiz var. Bu yıllardır sürüyor. Şu anda Yemen olarak zor zamanlardan geçiyoruz. 2011 senesinde hareketlilik başladı ve sonrasında yönetim devrildi ve dönüşüm gerçekleşti. BM Güvenlik Konseri aslında bu barışçıl dönüşümü örnek gösterdi. Türk hükümeti ve halkına bir mesaj göndermek istiyorum. 2016 yılında Cumhurbaşkanımız Türkiye'yi ziyaret etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile faydalı bir görüşme yaptı. Bunun sonunda Yemen'e maddi, manevi ve siyasi destek vermesi için Cumhurbaşkanından söz aldı. Sürdürülebilir bir ilişki için bu önemlidir. Ekonomik zirvelerinde ben en güçlü köprülerin kurulacağını görüyorum. Ekonomik ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. Türk ve Yemen halkı arasında aynı zamanda toplumsal ilişkilerin de güçlendirilmesi gerekir" diye konuştu. 

"Bugün Arap ülkelerine 30 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise zirvenin başarılı geçeceğini, buradan çıkacak sonuçların ülkeler arasındaki dostluğu daha da pekiştireceğine inandıklarını söyledi. Türk ve Arap toplumlarının uzun süredir aynı coğrafyada kader birliği yaptığının altını çizen Elvan, "Toplumlarımız arasındaki sosyal, kültürel ve dini gönül bağlarının yanı sıra ekonomik ve ticari ilişkilerde de güçlü bir birliktelik söz konusudur. İlişkilerimiz son yıllarda dahada gelişmiştir. 2002 yılında ülkemize Arap ülkelerinden gelen toplam turist sayısı 400 bin civarındaydı. Bu değer 2016 yılında 2,5 milyonu aştı. Ülkemizin Arap ülkelerine yaptığı toplam ihracat 2002 yılında sadece 3.2 milyar dolardı. bugün bu tutar 30 milyar doları aşmış durumda. Benzer şekilde 2002 yılında sadece 1,5 milyar dolar olan Türkiye'nin Arap ülkelerinden toplam ithalatı 10 milyar doları bugün geçmiş durumda. Son 30 yılda aslında küresel düzeyde önemli değişim ve dönüşümün yaşandığını birlikte gözlemliyoruz. Dünya artık iktisadi ve ticari alanda sınırların kalktığı, üretimin dahi küreselleştiği bir çağa geçmiş durumdadır. Küresel ekonomide geçmiş dönemin geleneksel Avrupa-Kuzey Amerika odaklı batı ekseni artık doğu yönüne doğru kaymaya başlamıştır. Gelişmekte olan ülke ekonomileri dünya ekonomisinde gelecek vadeden piyasalar olarak artık daha fazla öne çıkmaktadır. Bu durum elbette büyüme oranlarına da yansımaktadır" diye konuştu. (İHA)

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : mersin haberleri güncel haberler son dakika haberler yerel haberler Bakan Elvan Birlikte üretelim birlikte kazanalım
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi