DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Dr. Çiçekler; Verem bulaşıcı bir hastalıktır

Anamur İlçe Sağlık Müdürü Dr. Emin Çiçekler, verem hastalığının dünya genelinde önemli bir sağlık problemi olduğu ifade etti.
Bu haber 2018-01-12 08:41:38 eklenmiştir.
Test

MUKADDES KİRİŞ/

İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası 7-13 Ocak tarihinde gerçekleştiriliyor. Verem hastalığı, dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri verem mikrobu ile enfektedir. Bu insanların yüzde 10'unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığının ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Tüberküloz erkeklerde kadınlardan daha sık görülmekte ve çoğunlukla ekonomik olarak üretken yaş grubundaki erişkinleri tutmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün 'Küresel Tüberküloz 2016' raporuna göre, dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı düşmekte ve tüberkülozdan ölümler azalmaktadır. Buna rağmen küresel tüberküloz yükü halen çok yüksektir. Rapora göre dünya genelinde 2016 yılında 10,4 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmıştır. Bunların yüzde 90'ı erişkin, yüzde 10'u çocuktur ve yüzde 65'i erkek, yüzde 35'i kadındır. Tüberküloz, dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir. 2016'da 1,7 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir" dedi.

Verem hastalığı, kişiden çok toplumun hastalığı yani bulaşıcı ve çabuk yayılan bir hastalıktır şeklinde konuşan Dr. Çiçekler; “Dünyada ve yurdumuzda en çok görüleni Akciğer Tüberkülozudur. Verem hastalığı, zamanında anlaşılır ve tedbir alınırsa, tedavisi çok kolay olan bir hastalıktır. Şüphe duyulduğu zaman hemen bir sağlık kuruluşuna, Verem Savaş Dispanserlerine, doktora başvurmalıyız. Verem hastalığının belirtileri şunlardır: Geceleri terleme ve ateşin yükselmesi. Kesik kesik öksürükler. Balgam çıkarmak. Balgamda kan görülmesi. Halsizlik, yorgunluk ve belirgin görüntülerdir. Verem hastalığını ve mikrobunu iyi tanımak, korunmamızı daha bilinçli duruma getirir. Hastalığa karşı gerekli önlemleri zamanında almamızı sağlar. İnsanlara en faydalı ve yakın olan ineklerimizin sütünden verem hastalığının kolaylıkla insanlara geçtiğini unutmayalım. O halde hayvanlarımızın özellikle ineklerimizin sağlıklı olması, veremle savaş zincirinin bir halkasıdır. Sütleri kaynatmadan içmeyelim. Pastörize edilmiş sütler, çok sağlıklı ve besleyicidir” diye ifade etti.

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : Anamur haberleri güncel yerel haberler son dakika Anamur'daki gelişmeler Dr. Çiçekler Verem bulaşıcı bir hastalıktır
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi