DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Dr. Çetinkaya, Verem hastalığını anlattı

Özel Anamur Anamed Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm Dr Hasan Çetinkaya gazetemize Verem (Tüberküloz) Hastalığı ve korunma yollarıyla ilgili bilgiler verdi.
Bu haber 2018-01-11 08:20:22 eklenmiştir.
Test

NUH AKKİŞ/

Uzm Dr Hasan Çetinkaya; “Verem hastalığı, insanlık tarafından bilinen en eski hastalıklardan biridir. Halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denen verem, dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden, acil hareket planı gerektiren, ölümcül olabilen, ancak tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberküloz, dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir. Her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan haftada tüberküloz ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Veremin etkeni "Mycobacterium tuberculosis" basilidir. Uzun sürede çoğalan, kültürde 2-6 haftada üreyen ve oksijenli ortamda yaşayan bir basildir” dedi.

Tüberküloz basilinin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve gırtlak (larinks) veremi olan hastalardır diyen Uzm Dr Hasan Çetinkaya; “Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Basil kaynağı ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması bulaşmada önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık yok olur. Hastalığın etkilediği organ tutulumlarına göre şikayet ve bulgular çok farklıdır: Genel yakınmalar: Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi. Solunum sistemi yakınmaları: Öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. Larinks veremi ses kısıklığı yapabilir. Diğer organları tutan Tüberküloz hastalığında ilgili organa ait bulgular olabilir (lenf bezi büyümesi, idrarda kan, eklemde şişlik vb.). İki - üç haftadan uzun süren ve antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınamayan öksürükte bu hastalıktan şüphelenmek gerekir” ifadelerine yer verdi.

Verem hastalığının kesin tanısının, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi olduğunu söyleyen Uzm Dr Hasan Çetinkaya; “Basilin mikroskopta gösterilmesi ya da kültürde üretilmesi gereklidir. Hastanın semptomları ve röntgen bulguları, hastalıktan şüphelenmeyi sağlar. Semptomlar yavaş gelişir. Akciğer veremi akciğer röntgen filminde bazı belirgin değişikliklere yol açar. Bu değişiklikler doktorun veremden şüphelenmesine yol açar. Verem tanısında kullanılan deri testi (TDT=PPD) vücutta mikrobun olduğunu gösterir. Tüberküloz, bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında tanı konulan hastaların 24 saat içinde ilgili Toplum Sağlığı Merkezine bildirilmesi gereklidir. Tanı konulan tüm verem hastaları verem savaş dispanserinde kaydedilir” şeklinde konuştu.

Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır diyen Uzm Dr Hasan Çetinkaya; “Hastalığın tutulum yerine göre tedavi süresi değişirse de veremin tedavisi standarttır. Bu standart tedavi, hastanede ya da dispanserde aynı şekilde düzenlenmektedir. Yeni verem hastalarının tedavisinde genellikle iki ay 4 farklı ilaçla ve dört ay 2 ayrı ilaçla olmak üzere 6 aylık tedavi uygulanmaktadır. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaşı dispanserlerinden ücretsiz verilir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve diğer insanlara hastalığı bulaştırmaya devam etmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Buna doğrudan gözetimli tedavi (DGT) denilir. Tedavinin dispanserde ya da hastanede başlanması gerekir. Aylık takiplerinin de dispanserde yapılması uygundur. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekmektedir” dedi.

Dr. Çetinkaya; “Verem hastalığı günümüzde hala önemini korumaktadır. Çok bulaşıcı ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül seyretmektedir. Bilindiği üzere akciğer veremini (pulmoner tüberküloz) Göğüs hastalıkları uzmanı, akciğer dışı veremi (ekstra pulmoner tüberküloz) Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı tarafından takip ve tedavi edilir. Şüpheli durumlarda mutlaka ilgili uzman doktora başvurulmalıdır” diyerek sözlerine son                  verdi.

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : Anamur haberleri güncel yerel haberler son dakika Anamur'daki gelişmeler Dr. Çetinkaya Verem hastalığını anlattı akdeniz postası
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi