DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Boğaz ve bademcik iltihabına dikkat!

Özel Anamed Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Hasan Çetinkaya bu mevsimde sık karşılaşılan boğaz ve bademcik iltihabı (Tonsillofaranjit) hastalığı hakkında bilgi verdi.
Bu haber 2018-01-09 08:43:18 eklenmiştir.
Test

HAVVA DEMİR/

Hastalık kişinin hayat kalitesini bozar ve iş gücü kaybına sebep olur diyen Dr. Çetinkaya; “Akut tonsillofarenjit veya çocukluk çağında daha sık karşılaşılan klinik tablosu ile tonsillit, farinks ve tonsil dokusunun inflamasyonudur ve doktora başvuruların en sık nedenlerinden birisidir.Aile içi bulaşma yanında, özellikle kışla, kreş gibi toplu yaşam yerlerinde bulaşma yaygındır. En sık 5-15 yaş grubunda görülür. Üç yaşından küçük ve 15 yaşından büyüklerde daha az rastlanır. Erkek ve kızlarda görülme sıklığı farklı değildir. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük gruplarda daha sık görülür. Grup A beta hemolitik streptokok (GABHS) tonsillofarenjiti coğrafi faktörlerin etkisiyle de bölgeler arasında farklılık gösterebilir. Genel olarak ılıman iklimi olan bölgelerde daha   sık, tropikal bölgelerde ise daha az rastlanır. Daha sık olarak  kış aylarında görülmektedir. Bu hastalar en sık boğaz ağrısı ve ateş şikayeti ile hekime başvururlar. Uygun tedavi ile hem komplikasyonlar hemde iş gücü kaybı engellenir. Doğru ve   hızlı tanı için boğaz sürüntüsünden "hızlı antijen testi" ve/veya "boğaz kültürü" yapılmalıdır. Tonsillofarenjitlerin enfeksiyona veya travmaya bağlı olarak gelişebileceği akılda tutulmalıdır. Boğaz ağrısı ile        birlikte ateşin olması enfeksi-yona bağlı bir tonsillofarenjit düşündürmelidir. Tedavi yaklaşımlarında önemli bir nokta, viral üst solunum yolu enfeksi-yonlarında olduğu gibi, boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik ile karakterize olan tonsillit     tablolarının çoğunun benign seyirli ve kendi kendini sınırlayan enfeksiyonlar olduğu ve semptomatik tedavinin yeterli olduğudur. Daha fazla bilgi ve tedavi için doktorunuza/ Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına başvurunuz “ şeklinde      konuştu.

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : Anamur haberleri güncel yerel haberler son dakika Anamur'daki gelişmeler Boğaz ve bademcik iltihabına dikkat
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi