DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Çocuklarda ihmale gelmeyecek 3 sorun

Özel Anamur Anamed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Yücel Yücetürk, çocuklarda ihmale gelmeyecek 3 sorun hakkında bilgi verdi.
Bu haber 2018-01-09 08:28:35 eklenmiştir.
Test

HAVVA DEMİR/

Dr. Yücel,çocuklarda çok sık görülen kulak burun boğaz hastalıklarına karşı tedbirli ve bilinçli olmak, çocukların sağlıklı gelişimleri açısından çok önemli.

Okul öncesi çocuk grubunda orta kulakta sıvı toplanması, yani tıptaki ismiyle ‘seröz otit’ hastalığı oldukça sık görülen bir durumdur. Hastalığın erken evrelerinde çocukta hafif bir işitme kaybı başlar. Kulakta ağrı, ateş, akıntı gibi yakınmalar yoktur. Orta kulak boşluğu normalde havayla doludur. Burun arkasındaki geniz ile kulak arasında havalanma görevini yapan östaki borusu sayesinde orta kulaktaki hava basıncı dış ortamdaki basınçla eşitlenir. Çocuklarda kulak ile geniz arasındaki mesafenin kısa oluşu ve anatomik olarak geniz eti büyüklüğü, sık geçirilen enfeksiyonlar ve alerjik yapı, kulak sıvısı oluşumunun küçük yaşlarda daha sık görülmesinin nedenleri arasındadır.

Bademcikler bilindiği üzere, boğazımızın her iki yanında yer alan ve dışarıdan gelen mikroplara karşı savunma sistemimizin parçası olan organlarımızdır. Savunma görevi sırasında, bademcik iltihabı dediğimiz ateş, boğaz ağrısı, kızarıklık, halsizlik gibi şikâyetlere yol açan hastalık meydana gelebilir. Çocuklarda sık rastlanan bademcik iltihaplarında, doktorunuz tarafından verilen ilaçlar hastalığın iyileş-mesini sağlar.

Dr. Yücel, Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Görevi, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalamak ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretmektir. Eğer çocuğu-nuzda sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi veya iltihabı varsa, doktorunuz geniz etinin ameliyatla alınmasını önerebilir. Çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular da aynı fonksiyonları yeterince yapabilirler. Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebilir. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir:Burundan nefes almakta güçlük,Sürekli ağızdan nefes alma,Burun tıkalı gibi genizden konuşma,Nefes alırkan hırıltılı ses çıkarma ,Uyku sırasında horlama,Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi),İştahsızlık ve gelişme geriliği,Geniz eti ameliyatı ne zaman gerekli?

Doktorunuz, çocuğunuzda aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçı varsa geniz eti ameliyatı önerebilir:Nefes alma güçlüğü, Uyku apnesi,Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı,Konuşma bozukluğu,Ne kadar basit görünüyor olursa olsun, her ameliyat çocuk ve ebeveynler için genellikle korkutucudur. Onu nelerin beklediğini anlatarak, çocuğunuzun kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Her yıl sık sık tekrarlayan (yılda 3 defadan fazla), sürekli ilaç kullanımına gerek duyulan kronik enfeksiyonlar;Aşırı iri bademciklerden kaynaklanan nefes alma güçlüğü,Horlama, Ağzı açık uyuma,Büyüme-gelişme geriliği.

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : Anamur haberleri güncel yerel haberler son dakika Anamur'daki gelişmeler Çocuklarda ihmale gelmeyecek 3 sorun
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi