DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL
Mersin
+26C

Gebelikte özellikle ilk 3 ayda içilen ilaçlara dikkat!

Anamur’da hizmet veren Özel Anamed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suna Önder, gebelikte en hassas dönemin ilk 3 ay olduğunu belirterek, "Bebeğin organ taslaklarının geliştiği dönem olduğu için bebeğin ilaçlara en hassas olduğu dönemdir. Bu dönemde kullanılan zararlı ilaçlar veya kimyasal maddeler, bebekte çok ciddi organ anormalliklerine neden olabilir" dedi.
Bu haber 2017-12-27 08:22:44 eklenmiştir.
Test

HAVVA DEMİR/

Op. Dr. Suna Önder, gebelikte ilaç kullanımıyla ilgili, anne adaylarının gebelikten önce var olan kronik bir hastalığı nedeniyle sürekli ilaç kullanıyorsa bunları gebelikte güvenli olan ilaçlarla değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Her hastalık ve şikayet için gebelikte güvenle kullanılabilecek uygun bir ilacın olduğunun altını çizen Önder, "Gebeliğin ilk 3 ayı anne karnındaki bebeğin organ taslaklarının geliştiği dönem olduğu için bebeğin ilaçlara en hassas olduğu dönemdir. Bu dönemde kullanılan zararlı ilaçlar veya kimyasal maddeler, bebekte çok ciddi organ anormalliklerine neden olabileceği için gebeliğin özellikle ilk 3 ayında çok hassas olunmalıdır. Gebelikte kullanılan ilaçların, bebeğe zararlı olup olmadığına, ilacın etken maddesi, gebelik risk kategorisi, kullanım dozu, kullanım süresi ve kullanıldığı sırada gebeliğin hangi haftasında olunduğu gibi faktörlere göre karar verilmektedir. Ayrıca annenin kişisel faktörleri ve genel sağlık durumu da bu konuda önemlidir. Yani her gebe ve her gebelik ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Gebelikte hangi kategoride ne tür ilaç olursa olsun, bitkisel kaynaklı bir ilaç veya vitamin desteği olsa bile, asla doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Çünkü her gebeliğin ve her hastalığın durumu farklı olabilir. Bir gebeye faydalı olan ilaç veya besin diğerine zararlı olabilir" diye konuştu. 

Gebelikte bazı ilaçların gerektiğini dile getiren Op. Dr. Suna Önder, "Bulantı ve kusma, gebelerde özellikle ilk aylarda görülen ve sık karşılaşılan bir şikayettir. Her gebelikte belli miktarda bulantı şikayeti olur. Ancak bulantının derecesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Hafif vakalarda sadece diyet önerileri ve basit ilaçlar yeterli olurken, dirençli ve şiddetli bulantı-kusmalarda daha güçlü bulantı önleyici ilaçların kullanılması gerekebilir. Düşük önleyici ilaçlarda bu dönemde kullanılabilir. Aspirin ve heparin gebelikte bazı riskli durumlarda ve ancak doktorun önerdiği dozda kullanılır. Bu ilaçlar asla doktor denetimi dışında kullanılmamalıdır. Gebelik antibiyotik kullanımına engel bir durum değildir. Gebelik sırasında antibiyotik kullanımı gerektirecek enfeksiyonlar meydana geldiğinde anne ve bebek açısından zararsız antibiyotikler tercih edilerek tedavi uygulanır. Gebelikte güvenle kullanılabilecek ağrı kesiciler bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

Gebelikte kullanılan her zararlı ilacın çocuğa zarar vermeyeceğini ifade eden Önder, "Bu sadece bir risktir. Yani gebeliğinde zararlı ilaçlardan kullandığı halde bebeği özürlü olmayanlar da vardır. Tam tersine hamilelikte hiçbir ilaç veya başka zararlı madde kullanmadığı halde özürlü bebek sahibi olan aileler de vardır. Her özrün kullanılan ilaca bağlı olduğu da net bilinemeyebilir. Bazı ilaçlara bağlı oluşan ciddi anomaliler yani özürler ultrasonda görülebilir ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. İkili, üçlü ve dörtlü test gibi testler bebekte down sendromu ve diğer bazı kromozomal anomalilerin varlığını araştırmak için kullanılır. Adet gecikmesi veya gebelik şüphesi olan kadınlar rastgele ilaç kullanmamalı öncelikle gebelik tanısının konulabilmesi için doktora başvurmalıdır. Gebelikte vitamin ilacı bile olsa asla doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Gebelikte doktorun önerdiği demir veya vitamin ilaçlarını düzenli kullanmak önemlidir ancak bir iki gün unutmak anneye yada bebeğe herhangi bir zarar vermez. Bazı ilaçlar gebelik sırasında plasentadan bebeğe geçmeyebilir ancak aynı ilaç lohusalık döneminde emzirirken anne sütü ile bebeğe geçebilir. Bu nedenle hamilelikte bebeğe zarar vermeyen ilaç emzirirken de zarar vermez diye düşünmemek gerekir ve doktora mutlaka danışmak gerekir" dedi.

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : Anamur haberleri güncel yerel haberler son dakika Anamur'daki gelişmeler Gebelikte özellikle ilk 3 ayda içilen ilaçlara dikkat!
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi