DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL
Mersin
+26C

Dünyanın en pahalı baharatı, Toroslar’da yetişiyor

Bölgenin iklim şartlarına ve coğrafyasına uygunyetişebilecek ürünler ile ilgili alternatif tarım çalışmalarını sürdüren
Bu haber 2017-11-19 08:38:20 eklenmiştir.
Test

HABER MERKEZİ/

HAVVA DEMİR

Toroslar Belediyesi bu kez, belediye fidanlığında dünyanın en pahalı baharatbitkisi Safran’ı yetiştirdi.Ejder meyvesi, goji beryy, passiflora, istiridye mantarı, dikenliincir, kahve, Ülkemizde mabet ağacı olarak bilinen Ginkgo Biloba bitkisi gibi ürünleriyetiştirerek başarıyla sonuç aldığı AR-GE çalışmalarına kilogramı yaklaşık 45bin TL’den satılan Safran’ı da ekleyen Toroslar Belediyesi’nin bu çalışması da Mersinliçiftçilere ve yeni girişimcilere umut olacak.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Park veBahçeler Müdürlüğü serasını ziyaret ederek, soğanını ekerek seradayetiştirdikleri ve bugün çiçek açan safran bitkisinin hasadını yaptı.Mavimsi-mor yaprakları ve ortasında kırmızı-sarıpolenleri bulunan safranın; iplisanayinde, tekstil, gıda, sağlık ürünleri ilekozmetik üretiminde kullanıldığını ve piyasada miligram üzerinden satılarak,kilosunun altınla yarıştığına dikkat çeken Başkan Tuna; “Eğer bir ürün ihracatanlamında pazar bulamıyorsa bu ürün değerini bulmuyordur. Onun için alternatifürün motiflerini denemek gerekiyor. Safran bitkisi de denemesini yaptığımız veAllah’a şükürler olsun ki sonuç aldığımız bir AR-GE çalışmamızdır. İlaç vekimya endüstrisinin ham maddelerin biri olan safranın gram değeri bile, altınlaeşdeğerdir” dedi. 

Yaklaşık bin metrekarelik bir alandanmaksimum 800 gram arasında ürün alınabilen safranı yetiştirmek isteyen çiftçi ve girişimcilere Toroslar Belediyesi olarak, gerekli bilgi desteğinisunacaklarını ifade eden Başkan Tuna; “Tarım ve hayvancılık alanında Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Hiçbir zamanda bitmeyecektir. Özellikle Mersin’deyetişen bitkiler anlamında kıymeti fazla, az yerden çok ürün alabilme nitelikteürünlerin araştırmasını yapıyoruz. Bu kapsamda dünyanın en pahalı baharatı olansafran bitkisini yetiştirdik ve çiçek açtı. Bu bitkinin kilosu altınla yarışıyor. Şuanda kilogramının değer fiyatı yaklaşık 45 bin TL’dir. Sanayide,tekstilde boyamada, sağlık ürünlerinde, kozmetikte, gıdada kullanılabilendünyanın en pahalı bitkisi safranı, dönüm olarak aşağı yukarı bin metrekarelikbir alandan maksimum 800 gram ürün alabilme şansına sahipsiniz. Yani 800 grammaksimum ürün aldığınızda kilosunun da 45 bin TL olduğunu düşündüğünüzde 35 binTL’ye yakın bir değeri bin metrekarelik bir alandan alabiliyorsunuz. Bölgemiznarenciye üretim merkezi. Ancak aynı ürün ihracat anlamında bir Pazarbulamıyorsa ürün değerini bulmuyordur ve onun için alternatif ürün motiflerini denemek,ekili dikili alanların tespitinin yapılması ve bu konuda çiftçileriyönlendirmek gerekiyor. İşte biz de Toroslar Belediyesi olarak ürün motifler yönünde birçok bitki üzerinde çalışmalar yaptık.Ejder meyvesi, gojiberyy, passiflora, istiridye mantarı, dikenli incir, kahve,  Ginkgo Biloba bitkisi gibi. Safran da en çokmerak ettiğimiz üründü. Bunun soğanını ektiğinizde 3 yıl aynı soğandan ürünalabiliyorsunuz ve üç yıl sonra yenileme yapıyorsunuz. Biz de bir deneme yaptıkve Allah’a şükürler olsun ki sonuç aldık.                                 Arazilerin varisler yoluylabölünmesinden dolayı arazi miktarında çok fazla azalma oluyor. Bu nedenle azyerden çok ve kıymetli ürün almak durumundasınız. Safran da bu konuda enözellikli öne çıkan ürünlerden bir tanesidir. Bu ürünü yetiştirmek isteyeninsanlarımızı yönlendireceğiz ve teşvik edeceğiz. Bu işi bilen insanlardanaldığımız bilgiler ve yaptığımız araştırmaları çiftçilerimizle vegirişimcilerimizle paylaşacağız. Mersin’i safran bitkisi yönünde bir numara yapmanın yollarına bakacağız” dedi.

Başkan Tuna,doğal olması nedeniyle hiçbir                        endüstriyel ve kimyasal karışımın olmadığı safranıntekstil sektöründe boyamada kullanılan çok önemli bir bitki olduğunu ve                          5gramlık bir safran bitkisinden 500 bin kilogramlık tekstilin boyanabileceğininbilgisini vererek; “Yetiştirmesi ve bakımı yönünden de çok zevkli bir ürün.Ekimini yaptık ve heyecanla sonuç aldık. Safranın                                tek telinden bile elimiz kınaşeklinde boyanıyor.                            Safranın bölgemizde verimli olacağını ve Mersin’i buanlamda da öne çıkaracağını                                   düşünüyoruz. Gıda, Tarım ve HayvancılıkBakanlığı’ndan da teşvik edilen bu ürünü bölgede yetiştirmek ve                              üretmek isteyenlerin yanında olacağız” dedi.

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Akdenizpostasi.com.tr'deki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER : mersin haberleri güncel haberler son dakika haberler yerel haberler Dünyanın en pahalı baharatı Toroslar’da yetişiyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BÖLGE haberleri
 Gunluk Gazeteler
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Akdeniz Postası Gazetesi

Copyright © 2018 Akdeniz Postası. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi